Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Климатичният модел не е прогноза за времето

Както всяка наука и климатологията работи с прецизен научен апарат

Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Хората са привързани към мненията си, но науката и климатичните модели не са въпрос на мнение. Ако не си добре информиран за това как нещо работи, не си в правото си да го коментираш в популярна платформа“, „Изглежда той смята, че моделираме бъдещия климат по начина, по който го правим за времето. Звучи интелигентно, но е напълно сбъркано“, „Словесна салата от безсмислици“, това са част от реакциите на световната научна общност по повод изявлението на канадския психолог и автор на книги Джордан Питърсън, който в подкаста на Джо Роган заяви, че „климатичните модели са ненадеждни и тъй като климатът е твърде комплексен, не може да бъде моделиран правилно“.

Това не е първият път, в който учени опровергават твърдения, направени в подкаста на Роган, The Joe Rogan Experience, който има 381 милиона потребители и 172 милиона последователи.

Случаят повдига за пореден път въпроса за отговорността на медиите и важността по експертни теми да се питат съответните експерти.

Симеон Матев
Затова в „Лабиринти на познанието“ климатологът Симеон Матев подчертава разликата между климат и време.

„Времето е състоянието на атмосферата в настоящия момент, на различни елементи на метеорологията, докато под климат разбираме статистическата съвкупност от състоянието на времето за период от минимум 30 години, в които трябва да натрупаме безброй много данни, за да направим оценка на климата на определено място.

Колкото до надеждността на моделите, учени от Калифорния се заеха да проверят данните от моделите, (а математическото моделиране датира от поне 50 години). Според направената засечка се оказа, че 95% от моделите се оказват точни в прогнозите си какво ще се случи с времето през годините.“


Чуйте и каква беше в климатично отношение 2021 година с поставените температурни рекорди екстремните температури в Европа и Канада и наводненията в Германия, както и за подценената, но опасна роля на метана в парниковия ефект.

Снимки: Елмира Джома, БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51