На 6 февруари кралица Елизабет Втора ще стане първият британски монарх, управлявал седем десетилетия. Това е първият британски монарх, управлявал с такава продължителност.
Кулминацията на тържествата за годишнината ще бъдат събития по време на четиридневен уикенд от 2 до 5 юни тази година.
Какво е бъдещето на Британската монархия?
Повече за историята на управлението на Елизабет и тържествата по повод юбилея разказва в “Нашият ден“ кореспондентът на БНР във Великобритания Веселин Паунов:
“Когато 25-годишната кралица Елизабет е провъзгласена на 6 февруари за 1952 г., Британската империя се разпростира по целия свят, монархията е широко почитана, а телевизорите още са новост. Днес нещата стоят по друг начин, но годишната е впечатляваща. Това са 70-години на трона, платинен юбилей.“
Какво се случи, откакто Елизабет Втора стана британска кралица?
“Първо, империята доста се сви, след което се раздроби. Докато повечето хора във Великобритания остават лоялни към кралицата и отдават заслуженото за нейните годините на служба, отношението към монархията се промени от безусловно почтително към по-критично вглеждане в кралския двор.
Може да се каже, че след влизането на принцеса Даяна в кралското семейство през 80-те години на миналия век, освен че се появи много блясък, на практика бе поставено началото на епоха на доста трудни отношения на кралското семейство с медиите.“
Как ще се отбележи юбилеят
“Трудно е да се изброят многобройните събития, с които ще бъде отбелязан платиненият юбилей, чиято кулминация ще бъде от 2-ри до 5-и юни, когато населението ще се радва на пет почивни дни. Очаква се повече от 10 млн. да вземат участие.“
Чуйте целия коментар в звуковия файл.
На 17 април Иво Инджев ще представи новата си книга "Остродумия". И макар да беше поканен в "Мрежата", като добър познавач и анализатор на конфликтите в Близкия изток, нямаше как да не поговорим за него самия, като за остродумец, и за това какво съдържа новата му книга: " Това е представителна изва д ка от 10 000 лични публикации в личния ми..
Село Меляне е на брега на река Огоста, в непосредствена близост до Лопушанския манастир. То е и родното място на художника и дърворезбар Чавдар Антов, който създава в сградата на училището Център за изкуство, занаяти и етнография "Училището". В миналото село Меляне е известно с производството на бъчви, а днес посетителите му търсят да се..
Тържественият вход на Господ Иисус Христос в Йерусалим е един от най-обичаните и почитани празници в християнския календар, който се празнува с различни обичаи и традиции в различните християнски деноминации. Какви ще научим днес, но при всички тях празникът е време за радост и размисъл, свързано с последните дни от земния живот на Иисус Христос..
Всеки гражданин, чиято личност е накърнена чрез статия в електронно издание, съдържаща отправени към него обиди и клевети, има право наред с иск за присъждане на парично обезщетение за неимуществени вреди, да поиска премахването ѝ от собственика на електронното издание. Изданието "Дефакто" цитира решението на ВКС по касационна жалба на съдия..
Село Писарово се намира в община Искър, плевенска област и в него живеят над 800 човека. Селото е с дълга история, обявено е за населено място преди повече от 450 години. Тогава името му било Пецин ров, след това Пецерово, а по-късно след освобождението – Писарово. Църквата в селото носи името на св. Параскева. По предания на жителите през..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова ,..
Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се..
В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg