На 6 февруари кралица Елизабет Втора ще стане първият британски монарх, управлявал седем десетилетия. Това е първият британски монарх, управлявал с такава продължителност.
Кулминацията на тържествата за годишнината ще бъдат събития по време на четиридневен уикенд от 2 до 5 юни тази година.
Какво е бъдещето на Британската монархия?
Повече за историята на управлението на Елизабет и тържествата по повод юбилея разказва в “Нашият ден“ кореспондентът на БНР във Великобритания Веселин Паунов:
“Когато 25-годишната кралица Елизабет е провъзгласена на 6 февруари за 1952 г., Британската империя се разпростира по целия свят, монархията е широко почитана, а телевизорите още са новост. Днес нещата стоят по друг начин, но годишната е впечатляваща. Това са 70-години на трона, платинен юбилей.“
Какво се случи, откакто Елизабет Втора стана британска кралица?
“Първо, империята доста се сви, след което се раздроби. Докато повечето хора във Великобритания остават лоялни към кралицата и отдават заслуженото за нейните годините на служба, отношението към монархията се промени от безусловно почтително към по-критично вглеждане в кралския двор.
Може да се каже, че след влизането на принцеса Даяна в кралското семейство през 80-те години на миналия век, освен че се появи много блясък, на практика бе поставено началото на епоха на доста трудни отношения на кралското семейство с медиите.“
Как ще се отбележи юбилеят
“Трудно е да се изброят многобройните събития, с които ще бъде отбелязан платиненият юбилей, чиято кулминация ще бъде от 2-ри до 5-и юни, когато населението ще се радва на пет почивни дни. Очаква се повече от 10 млн. да вземат участие.“
Чуйте целия коментар в звуковия файл.
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg