Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

9 февруари – Световен ден на волейбола

Снимка: Pixabay

На датата 9 февруари 1895 г. в щата Масачузетс американският преподавател по физическо възпитание Уилям Морган създава игра, която впоследствие ще бъде наречена волейбол.

Поради тази причина 9 февруари се смята за рожден ден на любимия ни спорт и днес навършва 127 години.

Първото Национално първенство по волейбол в света се организира в САЩ през 1928 година. България също е една от първите държави, в които се слага начало на организирано волейболно движение, като началните опити за това са през същата 1928 година.

Волейболът става действащ олимпийски спорт на игрите в Токио през 1964 година, когато са връчени и първите медали на призьорите. България изиграва решителна роля за това. Едва през 1942 година обаче в страната ни е проведено първото Национално първенство по волейбол, като участват отбори от София, Варна, Пловдив и Враца. Шампион става отборът на Раковски (София).

За празника и за големия спорт разказва в “Нашият ден“ Христо Илиев, олимпийски вицешампион по волейбол и треньор с успешна кариера, който се отдава на каузата за успешен волейболен клуб в родния Троян:

“За голямо съжаление една от сферите, които са най-сериозно засегнати в живота на хората е спорта и в частност волейболът. Налага се коренна промяна в ежедневието, подчинена на това да се води системен тренировъчен процес с ясната цел – постигане на добри резултати.

Все още се импровизира при методиката на подготовка, защото в дълги периоди от време състезателите нямат възможност да водят редовни занимания, което се отразява на спортната форма. Това е нещо, което донесе повече негативи, отколкото позитиви.

Въпреки моите 70 години, продължавам да се занимавам с волейбол. Щастлив съм, защото дори в тези обстоятелствата виждам ежедневно млади хора в залата, които с голямо желание пристъпват към волейболът. Оптимист съм за развитието на спорта.

Нека треньорите и педагозите, които водят спортния процес, бъдат търпеливи и най-важното да скъсяват дистанцията между треньор и трениращ, така ще спечелим всички. “

Чуйте разговора в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55