Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо парите за “безплатни зъбни протези“ не достигат до зъботехниците

Снимка: Ани Петрова

На 31 януари се състоя пресконференция на Българската асоциация на зъботехниците, в която от браншовата организация поискаха оставката на управителя на НЗОК.

“Искаме оставката на проф. Петко Салчев, като управител на Националната здравноосигурителна каса, заради отказ да изпълни бюджета от 2 млн. лв. за „безплатни зъбни протези“. Ощетени са българските пациенти и затова настояваме за спешна среща с НЗОК, за да намерим начин законът да бъде изпълнен“ – пише на страницата си Асоциацията.

Темата коментира в “Нашият ден“ Стоян Котев, зам.-председател на Българската асоциация на зъботехниците:

“Към момента тоталната протеза не е безплатна и тя се заплаща изцяло от пациентите в кабинетите на лекарите по дентална медицина."

Защо не стигна до консенсус?

“Българската асоциация на зъботехниците от години търси начин да се дофинансира тази дейност и то в частта ѝ по изработването на тази протеза към зъботехниците, за да може, първо, тя да стане абсолютно безплатна за пациентите, по този начин да се защитят техните интереси и най-вече в последно време се декларира как пациентът не трябва да доплаща за такива дейности, каквито се извършват от Касата.

Що се отнася до законовите предпоставки това да стане, миналото предишно събрание имаше волята, разбра нашите мотиви, тази услуга да стане абсолютно безплатна и затова прие този целеви бюджет за медицинското изделие, а не за дейностите.

Отговорът на проф. Салчев от страна на Касата беше, че “няма нормативна уредба това да се случи с усвояването на този бюджет“. Ние приемаме този аргумент за несъстоятелен и в същото време го обвинихме за отговорно бездействие и за това му поискахме оставката, защото не направи нищо, за да предприеме каквито и да е действия, за да се реализира практически този бюджет.“


Какво се случва с тези 2 млн. лева?

“До ден-днешен не сме получавали заплащане, те са целеви, за медицинско изделие, а не за нашите дейности. От нашата лаборатория излизат протези и така, както беше гласувано в Закона за изменение и допълнение на Касата за миналата година, те бяха предназначени само и единствено за медицинското изделие.

Тук искам да направя едно такова допълнение – това, което цитират като извадка от Закона за здравното осигуряване по член 45, където ни казват, че ни няма. Фактически ние се позоваваме на регламента на ЕС за медицинските изделия, където пише, че тези изделия следва да се заплатят от Касата, след като ги има в основен пакет дейности.

Когато има пропуски в националното законодателство, каквито очевидно има и това беше другият мотив да поискаме оставката, защото проф. Салчев не направи нито едно предложение така да се промени нормативната уредба, че да стане факт по един или друг начин този бюджет да бъде усвоен.

Когато има пропуски в националното законодателство, регламентът е пряко приложим. То е със статута на закон в ЕС и спокойно можеше да се позоват на европейския регламент и да направим някаква договорка.

Изявленията на проф. Салчев са, че имало такива преговори. Обективната истина е следната: след като се прие бюджетът, два дена по-късно поискахме среща с проф. Салчев, на която той категорично ни каза, че “няма как и да не очакваме каквото и да било плащане от страна на Касата, защото, докато не променим цитираните от него закони, това нямало как да стане факт.“

Чуйте разговора в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Асен Масларски (вляво) и Росен Мирчев

Забрана, но не съвсем

В сила е забраната за лов и риболов, но въпреки това има някои "вратички" да се лови риба в тъмната част на денонощието при определени условия. Какви са те и какво ще правят ловците по време на забраната (но не само това), можете да научите от Росен Мирчев и Асен Масларски – гласовете на предаването "И рибар съм, и ловец съм". Чуйте сладката..

публикувано на 24.04.25 в 17:30

За гората българска

В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" отново един до друг са рибарят Асен Масларски и ловецът Росен Мирчев. А разговорът е за гората българска. Поводът е стогодишен, та даже двойно вековен – век навърши Седмицата на гората, век празнува и лесовъдското образование в България! Гост на предаването е инж. Иван Ризов, зам.-директор на..

публикувано на 23.04.25 в 18:00
Проф. Здравка Валерианова

Скрининговото проследяване е отговорност на държавата

Болна тема ли са скрининговите програми в България – въпросът коментира в Lege Artis проф. Здравка Валерианова , онколог с над 30-годишен опит в сферата на регистрация на злокачествените заболявания, епидемиологията на рака и раковия контрол. Онкологичните заболявания са водеща причина за смъртността в световен мащаб, като ключова роля за..

публикувано на 23.04.25 в 13:19

Превенцията и ранната диагностика – акцент в германското здравеопазване

Германия е сред страните с най-изразена демографска криза. Населението остарява, а това поставя сериозни предизвикателства пред здравната и социалната система. Както в много други развити държави, хората в Германия живеят все по-дълго. За последните три десетилетия средната продължителност на живота се е увеличила с около 6 години при мъжете и с около 4..

публикувано на 23.04.25 в 12:25
Д-р Николай Цонев

Хроничните чревни заболявания са често срещан проблем при младите хора

Улцерозен колит и ректорагия – все по-често ли се срещат хроничните заболявания на червата, коментира в Lege Artis гастроентерологът д-р Николай Цонев. В началото на разговора д-р Цонев подчертава, че този тип заболявания са изключително разпространени сред младите хора. Гастроентерологът посочва двете водещи чревни възпаления –..

публикувано на 23.04.25 в 12:05