Увлечени в новинарския поток, като че ли не обърнахме нужното внимание на момента, в който телескопът „Джеймс Уеб“ достигна окончателната си орбита в точката на Лагранж.
Във време, когато роботите прахосмукачки притежават повече изчислителна мощ от първите совалки на „Аполо“, „Джеймс Уеб“, най-голямата и най-сложна обсерватория, създавана досега от човек, „зае мястото си за паркиране“ и отвори и последното си огледало.
Соларният щит на телескопа с площ колкото на тенис игрище, беше сгънат, за да може да се събере „в багажника“ на ракетата „Ариана“ 5. Само той е имал над 350 point of failure – т.е. потенциални единични повреди, които биха спрели цялата система.
Щитът защитава телескопа „Джеймс Уеб“ от излъчванията, идващи от Земята, Луната и най-вече Слънцето, и се състои от 5 различни слоя, всеки от тях по-тънък от човешки косъм.
Телескопът е чувствителен в инфрачервения спектър, той ще е своеобразна машина на времето и ще търси светлина от първите формирани звезди и галактики преди 13,5 млрд. години.
По този начин астрономите ще получат нови данни за най-ранните моменти от развитието на Вселената и ще изследват най-отдалечените фази от космическата история.
Къде точно се намира в момента „Джеймс Уеб“ и кога да очакваме резултати от работата му – чуйте в „Науката не спи“ с Никола Кереков.
Снимката е на EPA/ESA
"Микровълновата физика не е свързана само с микровълновата печка, това е най-съвременният метод за комуникация. Всичките устройства, които ни позволяват, разхождайки се, да общуваме, използват микровълнови технологии за връзка с мрежите. Приложенията са все повече и по-интересни, те се развиват непрекъснато, както и новите мрежи от шесто..
Използвахме тази позната и поизтъркана фраза като отправна точка в разговора с д-р Нейко Нейков, невролог и специалист в сомнологията. Съвременният живот се превръща в кошмар за много хора и едно от неговите негативни последствия е нарушеният сън, липсата на достатъчно време за възстановяване на тялото и на душата. Бързаме за работа или да..
Темата не се обсъжда често, но това не я прави по-маловажна от академичните резултати например. Впрочем те са доста зависими и от равнището на стрес и душевното състояние на участниците в образователния процес. В момента децата са изключително претоварени с учебен материал, ангажирани са със странични дейности, готвят се за „съдбовното“..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх Митикас никак не е лесен за покоряване. Дори от планинари с опит като семейството. То от десетилетия живее в щата Юта, а след пенсионирането си запалено катери планини. И двамата са много..
Физиката за доц. д-р Станимир Колев никога не е била лесна наука, но пък всеки, който се занимава с нея, буди уважение сред останалите. "Плазмата – това е четвъртото агрегатно състояние в природата. След нагряване на един газ до висока температура вътре в него се получават много йони, електрони и неутрални атоми и молекули, които имат вече..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg