Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме 149 години от гибелта на Васил Левски

Васил Левски
Снимка: РИМ - Карлово

В Карлово тази вечер ще се състои възпоменателна церемония по повод 149-ата годишнина от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски. По-рано ще се проведе кръгла маса на тема: "Васил Левски, четническите акции и комитетското дело" с участието на учени от цялата страна. 

От 17.30 ч. в храма "Успение Богородично" в Ловеч ще бъде отслужена панихида за Апостола. След нея паметта на Васил Левски ще бъде почетена с поклонение и военен ритуал пред паметника на Апостола, който си издига над Ловеч.

На двете събития ще присъства и вицепрезидентът Илияна Йотова. От 19.00 ч. в салона на ловчанското читалище „Наука“ квартет "Светоглас" ще изнесе концерта "Любимите песни на Апостола".

Отбелязването на годишнината от гибелта на Васил Левски ще продължи и на 19 февруари с традиционния туристически поход „По стъпките на Апостола“ от Ловеч до Къкринското ханче, гражданско поклонение на мястото, където е заловен Апостола, и Националното факелно шествие „149 години безсмъртие“.

Чуйте репортажа в звуковия файл.


Проф. Пламен Митев

За личността и паметта на Апостола разказва в “Нашият ден“ историкът проф. Пламен Митев:

“Ако трябва да обобщя това, което ме вълнува в ден като днешния, е един опит за оценка на направеното от Левски, но и опит за размисъл с какво ние, днешните наследници на Апостола, сме достойни да го почитаме като свой герой.

Почитта към националните герои не трябва да се свежда само до определени дати през годината, в които полагаме цветя пред техните паметници, а в това всеки ден да се опитваме да изпълняваме техните завети, да съизмерваме своите дела с техните аршини.

Левски толкова високо е вдигнал летвата, по която трябва да се мерим, че вече 149 години след неговата гибел все още се лутаме, търсейки пътя, по който трябва да постигнем неговата мечта.“

Конференцията в Карлово

“На първо място, ще се коментира обнародването и включване в научно обръщение на нови документални свидетелства.

В последните няколко години, благодарение на усилията на по-млади наши специалисти, бяха издирени нови документи от Османския архив в Истанбул. Днес очакваме да се даде гласност на поредните подобни открития, свързани с една малко известна четническа акция от 1867 г.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Марков: Ние късаме част от живота си и го хвърляме на социалните мрежи

"Когато истината престане да има значение всякакви други неща, които нямат отношение към нея започват да имат значение. – казва д-р Стефан Марков – терминът "постистина" не означава, че нещо не е истина, а че това разделение вече няма значение. Факти, които не харесват на аудиторията, тя просто ги отрича. Хората искат да чуват само това, което ги..

публикувано на 17.09.24 в 16:36

Горещите вълни убиват: Как да се подготвим за следващото лято?

В ефира на предаването "Време за наука" гостува Зорница Спасова , доктор по климатология от Софийския университет. Тя е експерт с дългогодишен опит в изследването на въздействието на климатичните промени върху човешкото здраве и активен член на Българското дружество по медицинска география. По време на интервюто тя разгледа важната тема за..

обновено на 17.09.24 в 12:19

17 години Радио София: Екипът, който превръща всяка идея в реалност

На 17 септември православната църква почита паметта на светите мъченици Вяра, Надежда, Любов и тяхната майка София, като отдава почит на християнските добродетели, които те олицетворяват. На този ден, освен духовния празник, се отбелязва и денят на град София, а повод за радост имат и колегите от Радио София, които днес празнуват 17 години от..

обновено на 17.09.24 в 11:03
Нина Цанева и Красимир Каракачанов

Красимир Каракачанов: За политическите предизвикателства и патриотизма

За политическите предизвикателства в страната ни в началото на есента и възпитанието в патриотизъм – разговор в "Нашият ден" с Красимир Каракачанов , историк, д-р по международно право и международни отношения, председател на ВМРО. В началото на разговора Каракачанов заявява: "Когато един народ няма дух, няма цел, няма кауза, той оставя да..

публикувано на 17.09.24 в 10:05

Co-Creating Labs, или как да създаваме креативни кампании

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" вниманието се насочи към предстоящата през октомври лаборатория за креативни кампании – C o-Creating Labs 2024 . Тази инициатива има за цел да разкрие как артистичният подход и визуалният език могат да подкрепят успеха на всяка кампания. В рамките на двудневната творческа среща, шест..

обновено на 17.09.24 в 09:56