Светът наоколо ври и кипи, страхът за бъдещето на планетата и човечеството се настанява все по-упорито в душите ни и всички се питат какво от сега нататък. И съвсем по човешки се надяваме това безумие да бъде озаптено и светът – различен, но все пък мирен, да продължи своя път. И ако нашите тревоги са предизвикани от извънредни обстоятелства, които в един момент, надяваме се, ще бъдат нормализирани, то тревогите на младите хора, които напускат алтернативната грижа са по-дългосрочни. Най-често те разчитат на различните НПО.
Сдружение SOS Детски селища България е първата организация, която предложи социалната услуга „Подкрепа за самостоятелен живот“. Тя е в рамките на проект „Пътеки към свободата: овластяване на младежи от алтернативна грижа да заживеят самостоятелно и пълноценно“, изпълняван от сдружение SOS Детски селища България и финансиран от фонд „Активни граждани България“ по ФМ на ЕИП.
В момента се провежда петият, последен кръг на процедурата за подбор на кандидати за получаване на подкрепа за самостоятелен живот. Какви са критериите за подбор, кой може да кандидатства и на какви условия трябва да отговарят кандидатите – за всичко това разговаряме с Мариан Дянков – директор Програми в SOS Детски селища България. За получената от Сдружението подкрепа пък разказва с Георги Стефанов, студент социална педагогика. Чуйте разговора в звуковия файл.
B нaчaлoтo нa 2025 г. в oблacттa нa изĸycтвeния интeлeĸт нacтъпи ceнзaциoннo cъбитиe. Изнeвидeлицa cpeд нaй-дoбpитe пpилoжeния ce пoяви нeвpoннaтa мpeжa DеерЅееk, ĸoятo ce пpeдcтaвя пo-дoбpe oт дoбpe пoзнaтaтa СhаtGРТ нa ОреnАІ. B cъщoтo вpeмe тя e aбcoлютнo дocтъпнa в Бългapия, нe изиcĸвa aбoнaмeнт и e paзpaбoтeнa cъc cъвceм мaлĸo финaнcoви..
Исландци откриват Америка преди Колумб... три пъти. Това се случва около 1000-а година, тоест почти пет века по-рано. Първият европеец, видял американските брегове, е викинг на име Гунбьорн. Той плавал от Норвегия до Исландия, но поради буря акостирал при един от островите, принадлежащи на Северна Америка. Това събитие датира между 876 и 933 г. Ерик..
Три български ученички ще представят научните си разработки на един от най-престижните конкурси за млади учени – Международния научен и инженерен панаир Regeneron 2025, който ще се проведе през май в Кълъмбъс, Охайо. Те ще имат възможност да се включат в световното изложение, след като спечелиха първите три награди на тазгодишното издание..
Много пъти в "Познати и непознати" сме говорили за антисемитизма и различните му прояви, както и за най-ярката от тях – Холокоста. Връщали сме се назад в историята и сме разказвали за изгонването на евреите от Египет, за робството им във Вавилон, за едикта на Едуард I, наредил изгонването на всички евреи от Англия и довел до масови арести и екзекуции..
В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не стигнахме до Малави. Днес ще поправим тази несправедливост към държавата в Източна Африка. Езерото Малави..
Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти"..
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов ,..
"И все пак, въпреки цялата многотия от възможни модуси на превода, отвъд препирните за чуждото и родното, предаването на стила на писателя, неизбежния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg