Иван Кънчев е автор на четири книги и е един от създателите на популярния проект “Българска история“. Завършва “Международни отношения“ в СУ “Св. Кл. Охридски“, магистър е по реторика и финансов мениджмънт.
Основна задача пред сдружение „Българска история“ е съхраняването и популяризирането на българската история чрез поддръжката на два уебсайта, обиколки на училища с цел изнасяне на уроци по родолюбие, създаване на образователни клипове, документални поредици, късометражни филми и телевизионни предавания, посветени на бележити лица и събития от родното минало, издаване на книги с историческа тематика, а от март 2016 и едноименно списание.
Иван Кънчев е главен герой в “Нашият ден“:
“Случващото се в Украйна е едно от най-неприятните събития, които могат да се случат в хода на историята на определена държава и континент. Мислехме, че тези неща са останали назад в миналото и сякаш сме си научили уроците от историята, но единственото, което се потвърди за пореден път е, че историята се повтаря, а човечеството не си взима поуки от нея.
За съжаление войната особено днес се води, както на бойното, така и на информационното. Много е трудно да отсяваме коя е вярната. “
Спирането на Фейсбук за ЕС
“Това в някакъв аспект би успокоило хората. Наличието на толкова пристрастени хора към медията показва, че нещо не е наред.“
Дискусиите около датата 3 март
“Интересно ми е да обсъдим в обществото ни дали въобще има дата, която ни обединява. Заради наши специфики в народопсихологията много трудно можем да се обединим около една дата, но този дебат за 3 март винаги е вървял, а тази година кулминира заради събитията, които се случват в Украйна и Русия.
Дискусиите не бяха приятни и единственото, което правят е още повече да разделят обществото ни. Всеки един от нас е ангажиран с конфликта в момента и благодарение на социалните мрежи се затваряме в едни микрообщества, в които имаме свои съмишленици, а с всички останали се караме ожесточено.
Аз смятам, че 3 март следва да бъде национален празник на България и не смятам, че е необходимо да го променяме.“
Сдружение “Българска история“
“Минахме през много етапи, тъй като развитието на Сдружението съвпадна и с нашето личностно развитие. Когато го стартирахме, то започна от една страница във Фейсбук, бяхме ученици в 12 клас и не осъзнавахме, че това нещо до такава степен ще промени живота ни.
За щастие тогавашното хоби отдавна се е превърнало в работа. Етапите бяха различни, но винаги ни е обединявало това – да направим историята по-интересна, по-популярна и сякаш вече намерихме нашата ниша. Намерихме я и като издателство, профилирано само върху българска история, каквото липсваше на нашия пазар. Радваме се, че към изданията има интерес.“
Експертизата е много важна и мога да заявя, че през годините сме работили с някои от най-големите имена в българската историография, като по. Пламен Павлов, проф. Пламен Митев и десетки други.“
Фокусът
“Той в момента е издателската дейност. Успяваме да реализираме между 25 и 30 издания, които след това представяме на читателите, както нови книга, така също и преиздаваме стари, които не са виждали бял свят от десетки години. В началото на тази година отбелязахме стотната книга на издателството.
Продължаваме да реализираме и видеосъдържание, което се радва на завидна популярност в Интернет, което ни радва, защото е трудно историческо съдържание да се бори наравно с останалите видеа в Youtube, които гледат младите хора.“
Новото поколение
“Децата се развиват изключително бързо, усвояват добре информацията, ако е поднесена по правилния начин. По-скоро ние не разбираме новото поколение, те наистина се развиват изключително бързо. Те по друг начин възприемат информацията, която е в невъобразими обеми. Трябва да се приспособим и да обърнем това в позитив.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg