Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Група „Лингвакорд“, която обединява различните гласове с различните езици

| обновено на 14.03.22 в 14:36

Групата „Лингвакорд“ е създадена към Факултета по класически и нови филологии на СУ. Какво е културно наследство в музиката, текста и репертоара, които вдъхновяват и обединяват младите таланти?

За групата разказва в “Нашият ден“ нейният ръководител гл. ас. Вълчан Вълчанов:

“В началото беше сякаш на шега, но постепенно нещата започнаха да се оформят по-сериозно, с много желание и ентусиазъм. Ние съществуваме близо три години и половина, когато направих един конкурс в Университета, чрез който се събрахме. В началото бяхме 7-8 души и постепенно се събрахме в този състав.

Големите ми слабости са музиката и френският език. Когато се създаваше групата, идеята беше двойна – многоезична и многогласна музика. До ден-днешен това е в основата на нашия репертоар. Пеем на няколко гласа на всевъзможни езици.

“Подготвяйки се за началото на учебната година, видях в една от почивките плакат, залепен точно пред библиотеката“ – каза Християна Славова в “Нашият ден“.


“Аз съм от Скопие, студентска съм в четвърти курс от специалност Балканистика в СУ. От много малка се занимавам с чужди езици, с музика, та винаги ми е помагала да уча нови езици и участието в групата беше правилният избор.

Това са двата ми основни интереса, съчетани в едно. Баба ми и дядо ми все слушаха българска музика от онова време и аз съм израснала с тези песни.

Може би съм един от малкото хора, които знаят всички албуми и песни на Емил Димитров. Това, че пеем на чужди езици, привлича и много студенти от чужбина. Буквално сме като едно семейство, независимо кой откъде идва“ – каза в “Нашият ден“ Ангела Поповска.

"Ако човек се обърне към изкуството, открива спокойствието. Открих своето семейство в групата "  -  каза в “Нашият ден“ Неда Панайотова

“Това са хора, събрани от любовта към музиката. Липсва всякакъв комерс. За мен изкуството е емоция в различните му форми. В днешния свят всичко ни е дадено наготово, така че понякога нямаме къде да изразходваме емоциите си. Насърчавам младите да не мислят само как да печелят от заниманието си, защото, ако се чувстваш добре с хоби като изкуството, то може да ти помогне и в професионален план. Няма загубено време, когато е изпълнено със смисъл и емоция“ – каза в “Нашият ден“ Габриела Стоянова.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: БНР, личен архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25