Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната – наш „творчески“ спътник

Снимка: СГХГ

Откак има изкуство, то една от главните теми в него е войната. Изкуството е това, което разказва, осмисля, утешава и преодолява трагизма на войната, но понякога е и това, което пали войнствени, завоевателни и реваншистки страсти. От „Илиада“ на Омир в литературата, през „Война и мир“  и „Хаджи Мурат“ на Лев Толстой, от нашите Йовков и Георги Божинов, та през  музиката, киното, живописта... – войната е непропорционално огромна тема в изкуството на света.

За музиката на „Сабатон“, „Пинк Флойд“, за „Апокалипсис сега“ на Копола, за „Кагемуша – сянката на воина“ на Куросава, за безбройните битки в историята на света и нашата култура – разговор с Тони Николов, гл. редактор на портал „Култура“, с проф. Вяра Найденова – кинокритик, с Деян Енев, писател  и Сергей Шишов – водещ на музикално предаване.

Според Тони Николов още от библейските сюжети разломеното човешко съзнание се мята между мирния труд и насилието; Деян Енев прави паралел между „Калуня каля“ на Георги Божинов и „Хаджи Мурат“ на Лев Толстой, Сергей Шишов ни гмурва в необятния океан на музиката с военно съдържание, а проф. Вяра Найденова говори за световни и български образци на киноизкуството с батален заряд.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Училището за деца с нарушено зрение във Варна празнува 120-годишнина

Специално училище за ученици с нарушено зрение "Проф. д-р Иван Шишманов", гр. Варна, е открито през 1905 г. в София, като Държавен институт за слепи.  Първият директор на ДИС е д-р п.н. Стойчо Донев, който е и родоначалник на българската специална педагогика за зрително затруднени. Д-р Донев е човекът, адаптирал Брайловата азбука на български..

публикувано на 21.05.25 в 17:24
Снимката е илюстративна.

Юношеството – възрастта на кризи и търсене на себе си

Днешните абитуриенти са децата, на които се наложи още в 7. клас – в ключовия момент за кандидатстване в гимназия – да преминат към онлайн обучение. По-късно, когато вече влязоха в гимназия, отново останаха по домовете си, без възможност да се запознаят с новите си учители и съученици. Въпреки това се адаптираха, устояха. Дори до вчера не беше сигурно..

обновено на 21.05.25 в 09:54

Българската кирилометодиевистика във времето на технологиите

Повод за разговора с проф. Андрей Бояджиев, ръководител на Катедрата по кирилометодиевистика на Софийския университет и проф. Искра Христова в предаването "За думите" са 41-вите Кирило-Методиевски четения на Катедрата и 45-ата годишнина от създаването ѝ. Създаването на Катедрата по кирилометодиевистика е първият опит да се съчетаят в едно..

публикувано на 20.05.25 в 10:15

Природно земеделие – епизод 1: Биодинамично земеделие

Алтернативни ли са алтернативните методи на земеделие или са вече единствената устойчива възможност за човечеството да отглежда храната си, и какви, не на последно място, са причините за възникването им? Радиоенциклопедията "Природно земеделие" запознава аудиторията с историята, практиките и причините за възникването на движенията за..

публикувано на 19.05.25 в 15:10
д-р Антонина Кардашева

Емоционалната интелигентност се унаследява и трябва да се изучава

Емоционалната интелигентност (EQ) се открива в способността да разпознаваш, разбираш и управляваш собствените си емоции, като това включва и способността да изпитваш съпричастност и грижа към чувствата и емоциите на другите. Основните качества, които притежава един емоционално интелигентен човек, са: самосъзнание, самоуправление, мотивация,..

публикувано на 19.05.25 в 10:10