Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Весислава Танчева: Когато медиите заемат страна, изпадат в ролята на PR агенции

Пиарска конструкция е, че се извършва политическа репресия срещу Борисов

Весислава Танчева
Снимка: БГНЕС

Какво показаха българските медии снощи ("20 часа посред нощ) по повод ареста на бившия министър-председател Бойко Борисов? Ако сте чужденец и слушате нашите телевизии, какво ще си помислите, че се случва в България? „Държавен преврат“, „политическа репресия“? Как се комуникира такова събитие, ако въобще е събитие, че е арестуван председател на политическа партия? Къде са другите гледни точки? И нито един представител на подалите сигнала или на институциите, които са организирали ареста. ГЕРБ завладяха цялото публично пространство. 

Коментар по темата направи в "Мрежата" Весислава Танчева, комуникационен експерт:

Какво показаха българските медии

"Показаха и много, и малко. Репортери на едно място, изнесени екипи, външни студиа, сутрешните блокове нямам спомен за такова изобилие от гости, дори когато започна войната в Украйна или последните избори, например."

Как изглежда това отвън

"Ако съм чужденец, щях да си помисля, че някой е отвлякъл настоящия (не бившия) премиер на републиката, издевателства над него и сега партийните му другари се събират да го извадят, нещо такова... Очевидно за Борисов се говори като за настоящ премиер, а най-интересното е, че така говорят за него не само собствените му партийни другари, а и така го назоваха на няколко пъти и журналисти."

Сигналите на БОЕЦ

"В същото време се говори за някаква имагинерна гражданска организация, по чийто сигнал били разследвали Борисов, Горанов, Менда Стоянова и Севдалина Арнаудова и ги викали на разпит. И разбирате ли, нямало нито един представител на тази имагинерна организация, към когото медиите да се обърнат! При положение че адвокатът на Борисов Менко Менков ни спомена. И да попитат: "Вие ли сте БОЕЦ?" 

И тогава всеки един от нас щеше да си вдигне снощи телефона и да обясни, че ние сме изпратили не един, а 6 сигнала до Европейската прокуратура, в които искаме да бъде разследван Борисов и някои други лица около него, в т.ч. и днешната четворка. Че в България ние сме изпращали значително повече сигнали, разбира се, не само срещу Борисов. Нашите мишени са известни за всички – Борисов, Пеевски, Гешев, Цацаров, Кошлуков – като Борисов е един от хората, за които ние непрекъснато сме подавали сигнали през годините, около 10-15 сигнала. И в крайна сметка тези сигнали достигат до някаква степен на публичност, но дотук – само два наистина сериозни удара срещу имиджа на Борисов и нищо друго. За къщата в Барселона всички знаят, че това е сигнал, подаден от нас. И сега за втори път стигаме до ситуация, в която се задейства някаква институция (да, Европейската прокуратура провежда разследване), и то извън България.  

За нас основната мишена винаги е бил главният прокурор – независимо дали се казва Цацаров или Гешев, защото смятаме, че с този главен прокурор няма как да достигнем по-далеч от подаване на сигнали и евентуално размяна на медийни удари. Винаги ще съществува риск нашите действия да бъдат използвани като политически пиар или като някакъв друг медиен конструкт, но не и за възстановяване на някаква форма на справедливост и наказание за престъпление."

Политическа репресия

"Имаше някакъв опит за пиарско преструктуриране на медийното говорене след ареста от снощи. Това дойде именно от пиар екипа на партия ГЕРБ. Това, че се извършва "политическа репресия", е точно пиарска конструкция. Защото законно ли е действието на Дирекция Национална полиция – напълно законно е. Репресия беше, когато държаха на улицата Иванчева и Диляна 6 часа на улицата, така че да ги виждат всички, без достъп до адвокат и тоалетна. И как действаше министър на вътрешните работи по време на протестите през 2020 г. Или когато караха Алексей Петров да се проска три пъти по лице на земята, защото на камерата на МВР ѝ свършил батерията... Репресия е, когато вкарат 7 момчета и момичета зад колоните на МС и ги пребият отделно от другите протестиращи... Това са репресии."

Безкритичната журналистика

"Когато медиите започнат да заемат страна и се откажат от ролята си на безпристрастен наблюдател/коментатор и съобщител на новини, тогава обикновено изпадат в ролята на PR агент. А когато имаме PR агенции вместо медии, се получава 112-о място на България по свобода на словото!"

Чуйте цялото интервю от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука за три минути: Вълнуващи срещи с българските учени на FameLab

Фондация "Красива наука" организира поредица от събития, вдъхновени от Европейската нощ на учените, които ще се проведат от 25 до 29 септември в партньорство с Министерството на образованието и науката, общини като София, Видин, Монтана и Бургас, както и с университети, научни институти, училища и неправителствени организации. Програмата..

публикувано на 26.09.24 в 12:58

Морето и околната среда: как защитаваме водите на България

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден", по повод Световния ден на морето, говорим за морската околна среда и бъдещето на човечеството. В разговора участва проф. д-р Мирослав Цветков, капитан първи ранг и началник на научната секция във Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров" във Варна. "Световният ден на морето се..

обновено на 26.09.24 в 11:53

По дирите на сиренето

Български животновъди и майстори на сиренето, които преработват млякото си в собствени мандри, регистрирани по Наредба 26, се срещат за обмен със специалиста и технолог на сирене и млечни продукти Джанпаоло Гаярин в алпийската италианска община Трентино, където традициите в производството и многообразието от вкусове са запазени. За срещата, за..

публикувано на 26.09.24 в 10:44
Александър Димитров и водещия на предаването

От английски до унгарски: Пътешествието на един млад полиглот

На 26 септември Европа отбелязва Европейския ден на езиците – инициатива на Съвета на Европа, която има за цел да насърчи изучаването на чужди езици и да популяризира езиковото и културното многообразие на континента. В рамките на този специален ден, в предаването "Нашият ден" по БНР, гостува младият полиглот Александър Димитров , който сподели..

обновено на 26.09.24 в 10:31