Как българските медии отразиха шествието в подкрепа за Украйна, защо гражданите отидоха на шествието и какво може да направи премиерът Кирил Петков с опозицията в собствената му коалиция? Мнения от анкетата, която направи Николета Атанасова за „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“:
Защо сте тук
„Защото на тези хора, които са тук сега под флага си, можем да им дадем поне съпричастност. То е ясно, че самолети няма да им дадем, ракети няма да им дадем, видимо въобще не е ясно какво ще им дадем, но поне съпричастност можем. Съпричастността не закъсня много, защото в началото никой не очакваше, че войната ще продължи толкова дълго, но направихме месец, да, всъщност те направиха месец, ние нищо не сме направили. И това, че сме излезли на площада, не е някакво геройство. Геройство е тяхното, че вече месец устояват на това, което име се случва. Нашето не е много сложно – просто трябва да се появим тук и да заявим позиция."
Какво може да направи Кирил Петков
„Има един чудесен филм „Дванадесет разгневени мъже", в който само един от тях беше на различно мнение, но успя да обърне тезите на останалите. Това трябва да направи и Кирил Петков – да седне и да говори, докато не убеди коалиционните си партньори, че е редно да помогнем на Украйна. Защото не можем да стоим още дълго на полушпагат. Шпагатът трябва да завие наляво или надясно. Дано не е наляво – това място не е за завиване натам. Не бих искал да бъда на негово място. За съжаление нямаше избор да стане коалиционен партньор с БСП, които никога не са крили и не е било тайна за никого, че при тях има сериозни проруски влияния. Но България трябва вече ясно да застане с партньорите си от Европа и НАТО. Колкото до предложението на БСП, ако има изслушването в НС на президента Зеленски, да има такова и на президента Путин – това е шокиращо и абсолютно неприемливо. Това е криворазбран плурализъм, но България страда от идеята за прекалено много мнения по всички въпроси. Това разцепва тотално обществото ни. Вчера с приятели обсъждахме тази ситуация. Това, което ме притеснява най-много е мисълта, ако Путин реши да „освободи“ България, както на 9 септември 1944, колко много негови поддръжници ще изпълзят отвсякъде, че Русия няма да има нужда да влиза в България, защото ние ще се пометем помежду си.“
Една проверка
Като говорим за люшкащата се позиция у нас, събрана в анкетата, няма как да не погледнем и към медиите, които в голяма степен носят вина за тази противоречива позиция на България и обществото ѝ по отношение на нападението на Русия над Украйна и смъртта, която се сее там.
Илюстрацията е в проверката, как се отразяват от нашите телевизии с национално покритие различните протести.
При отразяването на митинга на партия „Възраждане“ по повод визитата на секретаря по отбраната на САЩ Лойд Остин в България и събралите се там стотина човека срещу тази визита, продължителността на репортажа на БНТ беше 1 минута и 15 секунди, поставен сред първите новини в централната им емисия. В репортажа имаше интервю с лидера на „Възраждане“, който безкритично изразяваше мнението си. Нито един въпрос на репортера, който да изкаже друга теза. Костадин Костадинов беше изслушан – както от репортера, така и от всички зрители.
Шествието, на което снощи имаше над 10 хиляди души, беше позиционирано на края на централната емисия на БНТ с продължителност на репортажа 2 минути и 50 секунди.
Като според БНТ: „Шествието е в подкрепа на Евроатлантическата ориентация на България“. Това е невярна информация. Мотото на шествието беше „България подкрепя Украйна“. Репортерката също така не знаеше докога ще продължи шествието, а това беше обявено предварително. „Не знаем докога ще е блокиран Орлов мост“ – каза тя.
Тази конотация, не стои добре в този контекст. Знаем колко и кои хора бяха против блокирането на Орлов мост по време на протестите през 2020-а срещу тогавашния премиер Бойко Борисов и главния прокурор Иван Гешев. За кого е тази скрита препратка под „крилете“ на Орлов мост?
На шествието снощи имаше много политици от повечето партии в настоящето управление, дори министри. Въпросът е дали някой от тези политици би внесъл в НС за гласуване искането за помощ, от Украйна? Или от шествието снощи ще останат като романтичен спомен само хилядите снимки в социалните мрежи с развети синьо-жълти знамена, десетките окуражаващи коментари под тях и стотиците лайкове. Хубаво е да се знае от политиците, а и от медиите, че когато хората отидат на такива събития, за да заявят себе си и исканията си, са много искрени, развълнувани и вярват, че ги виждат и чуват, и че това, което те казват по площадите, ще бъде пренесено от политиците, които са сред тях на тези площади и в решенията на властта.
Да видим политиците пак ли ще ни разочароват, така както вече го направиха телевизиите. Защото в тази конкретна ситуация срамът от поведението на нашите политици и медии, заради тяхното колебание и зависимости, ще остане и за децата ни, а може и за внуците ни – дори.През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg