Кризите, които преживяваме в момента – пандемията и войната в Украйна – извадиха наяве огромен дефицит от способност за критично мислене, неподатливост на манипулации и радикализиране и склонност към поставяне на мястото на другия не само в обществения живот, но и в частните ни отношения. Военните действия се пренесоха в социалните мрежи, размяната на мнения прерасна в лични нападки, „разприятелявания“ и обиди. Оказа се, че десетилетията обучения и тренинги по толерантност, диалог, мирно решаване на конфликти, разбиране и приемане на различията са изградили толкова тъничък пласт, че той се пропука и стопи при сблъсъка с реалната заплаха за живота и благоденствието ни.
Когато снаряди разрушават жилищни сгради и детски градини, когато всеки срещнат е потенциална заплаха от зараза, някак е „нормално“ да превключим на черно-белия регистър, на двете крайности – или аз, или ти… Но как да не стигаме дотук, как да изградим свят на човечност и мир. Как да подготвим децата си за този свят, когато самите ние не се справяме с разрушителните емоции и агресията.
Егоцентризмът е присъщ на ранните години на човека, казват специалистите. Той ще продължи да определя поведението му и по-късно, ако първите стъпки на детето са съпроводени от неглижиране или злоупотреби. Мисленето от различни перспективи се развива с годините, но това не значи, че то не трябва да се стимулира от най-ранна възраст. Няма по-убедителен и ефикасен начин да научим децата си на това от личното ни поведение. Ако самите ние се поставяме на мястото на малкия човек и на тийнейджъра, ако с търпение и постоянство търсим решение на конфликтите, шансовете да възпитаме човечни, емпатични и щастливи личности са много по-големи. А когато повече хора в едно общество мислят по този начин, то и обществото би било по-хуманно.
Чуйте гледната точка на Валерия Симеонова, детски и юношески психолог.
Снимки – Ани Петрова, БНР
Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..
Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..
Екатерина Арсова гостува в "Покана за пътуване" още докато беше студентка по ветеринарна медицина. Тогава тя разказа какво е да си доброволец в приют за слонове в Тайланд и как е правила педикюр на огромното животно. В живота ѝ настъпиха доста промени – вече е с титлата доктор пред името си, което след сватбата се сдоби с тире. Но любовта ѝ към..
Как се става шампион по математика е трудно да се опише и няма рецепта, но в основата е трудолюбието. Думите са на Любомир Любенов преподавател по математика с над 40 годишен опит от Стара Загора и основател на състезанието "Математика без граници". "Човек трябва да трупа знания и умения в полза на хората, и да стане шампион да не е целта...
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите..
Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg