„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата. Ето и някои от акцентите в предаването от 27 март.
Артистите и режисьорите в театър „Азарян“ са поставени в трудна ситуация поради високите наеми за залата. Театърът, кръстен на големия актьор и театрален учител – професор Крикор Азарян, е застрашен от затваряне и фалит. В "Артефир" в понеделник актрисата Касиел Ноа Ашер отправи апел за спасяването на Театър "Азарян".
"Година на украинската култура и народ" обяви Националният студентски дом веднага след началото на войната в Украйна. Целта на инициативата е да се популяризират творчеството и културното наследство на украинския народ и да се развият връзките между България и Украйна. До 31 март 2022 г. всички студенти, студентски колективи и артисти могат да подават заявки за осъществяване на културни, образователни и научни проекти на територията на Националния студентски дом, посветени на темата "Година на украинската култура и народ". Проектитe ще се осъществят безвъзмездно в залите за култура и изкуство на Националния студентски дом в София през цялата 2022 година. Директорът на Националния студентски дом Христиан Даскалов за инициативата.
На 19 март 1962 г. в зала България е първият публичен концерт на камерния ансамбъл Софийски солисти, тогава под името Софийски камерен оркестър. През първите 16 години ръководител на оркестъра е Васил Казанджиев, а след него и Емил Табаков. През всичките тези 60 години членовете на ансамбъла са само 47 български инструменталисти, което доказва стабилност на ансамбъла и приемственост на поколенията. От 1988 досега ръководител на оркестъра е Пламен Джуров, който гостува в "Артефир" във вторник.
„Ох, спомняте ли си, госпожо“ е заглавието на новата книга на тандема Веселин Боришев и Емил Тонев. Тя проследява 2021 година, наречена от тях „Годината на Идиота“, изпълнена със здравословни, политически и социални кризи. Книгата е със снимки на Веселин Боришев на политици и обикновени хора, но все пак политиците, от които зависи нашето качество на живот, преобладават. А текстовете към тях са на писателя Емил Тонев. В книгата иронията, смехът и сарказмът постепенно се превръщат в тъга и отчаяние, защото това предизвиква българската политическа среда. Знаково е, че предишната „О, спомняте ли си, госпожо“ беше с бяла корица, а новата е с черна. Емил Тонев и Веселин Боришев представиха книгата в „Артефир“ в четвъртък, 24 март.
Между 24 март и 21 април галерия „Структура“ представя изложбата на Станимир Генов „Във вселената има много по-хубави планети от Земята“. Темата са честите спекулации за живот на други планети, като възможно бягство от провалената ни мисия на Земята. В медиите изобилства информация за амбициозните състезания на извънпланетарно богати хора да покорят Космоса. Изстрелват се ракети за милиарди, а гигантските маркетингови кампании превръщат пустия Марс в желана дестинация за екскурзии и преселение. Реалността се подменя с фантазии, че имаме капацитет за подобно предизвикателство. За Станимир Генов фокусирането върху тази вероятност отслабва усещането за отговорност, която човечеството трябва да поеме за общия ни живот на Земята. В „Артефир“ в четвъртък за изложбата „Във вселената имам много по-хубави планети от Земята“ разказа кураторът Мария Василева.
Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в Созопол. За втора година концертмайстори от водещи оркестри из Европа ще се обединят на сцената на "Аполония" за неповторимо музикално преживяване. Официалното откриване на фестивала е на..
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази Шекспирова пиеса е сложено началото на театралната школа "Петровден" през 1999 година от режисьора Христо Церовски. Мениджърът на фестивала Инна Церовска разказва в "Нашият ден" за постигнатото..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият ден" Десислава Желева от издателството разказва повече за митологичния за роман. Книгата е голяма, сложна, философска. В цели 800 страници авторът балансира между мистичното и реалността, между..
Изложбата "Габровци под Самарското знаме" ще бъде открита в Дряново на 24 юли . Това съобщи Иван Христов, директор на Историческия музей в града. Експозицията е посветена на българските опълченци от Габровския регион – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна , като отдава почит на приноса им в Освободителната война. Изложбата е подготвена от..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази вечер от 19:00 часа. Но това не е просто среща или лекция – това е преживяване, насочено към онези, които носят любов към старите сгради, към тяхната история и дух. Какво знаем за старите сгради? А..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg