Държавата ще предоставя ваучери от по 100 лева на бежанец от Украйна, който е със статут на временна закрила. Това съобщи по време на парламентарния контрол миналия петък социалният министър Георги Гьоков. Средствата ще се осигурят от европейски програми и ще се дават от Дирекция “Социално подпомагане“ по места. Бежанците ще получат и съпътстваща подкрепа чрез психологическо подпомагане и трудово консултиране, като ще се изработват индивидуални планове за действие на търсещите работа бежанци.
Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Татяна Томова, преподавател по “Публични политики“ в СУ “Кл. Охридски“:
“Прояви се доста въображение при създаването на мерките, които се предприеха на национално и местно равнище за помощ на бежанците от Украйна.
Струва ми се, че това се случва за първи път в България – толкова активното разрешаване на един наболял проблем и да се предприемат действия, които не само да отговорят на някакви социални нужди, но и да са изградени по такъв начин, че да се стимулира и български бизнес, да се получат едни вторични ефекти, от които цялото общество да има полза. Всъщност искам да похваля правителството.
Прекрасно е, че българските граждани откликнаха по такъв начин, но не бива да подценяваме и действията, които бяха предприети.
Нашата социална система е много негостоприемна. В голямата си част тя зависи основно от приноса, от това да си си плащал вноските, от това да си бил активен и т.н. Има програми за социално подпомагане, но те са изключително минималистични и не могат да отговорят на такъв натиск от нужди.
Това, което прави правителството, е да се приспособи към тази социална система, независимо от това, че по отношение на нея можем да кажем много неща, които поне според мен трябва да бъдат променени.“
“Това, че днес ще се променя Законът за здравето и за Социалното осигуряване е толкова бързо предприета мярка, така че да могат бежанците от Украйна да получат достъп до здравни услуги.
Колкото и да не е прието това в България, наблюдавам с оптимизъм това, което се прави по отношение на бежанците от Украйна. Държавата се опитва да управлява един процес.
В момента има един проблем – дава се простор, ниша за голяма активност от страна на администрацията. Тя ще трябва да установи индивидуален статус, да реши определени въпроси – тук съмнението ми е свързано с капацитета на социалната администрация.
До момента тя просто е прилагала правила – на този човек се помагат толкова пари, а когато трябва да оцени индивидуален проблем, този капацитет става решаващ.“
“Въпросът с помощите на бежанци е много сложен, защото веднага можем да сравним колко получава един пенсионер и се предоставя за един бежанец, но това е много подвеждащо и на повърхността. Тези хора бягат от войната, това е несъизмеримо човешко страдание – те губят домовете и целия си живот.
Бежанците от Украйна са с по-различни социални характеристики от традиционното представа за бежанец. Свикнали сме да гледаме на бежанците като на хора, тръгнали с минимална сума. В случая пак е така, но тези хора в голямата си част имат тук роднини или самите те са устроени по някакъв начин. Проявата на солидарност е висша ценност.
Най-страшното в тази ситуация е създаването на изкуствена разделителна линия между бежанци и български граждани в нужда, която работи само в полза на ретроградни политики.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
В началото на седмицата римският папа Франциск напусна този свят. По време на 12-годишния си понтификат Франциск осъществи мащабни реформи в управлението на католическата църква, Светия престол и Ватикана. Той постави началото на нова ера на ръководство на Римокатолическата църква. Като първият папа от Западното полукълбо, първият от Южна Америка и..
Село Черковица се намира в община Никопол и в него живеят около 350 човека. Селото е разположено на брега на река Дунав и поречието на река Осъм. На около 5 километра от Никопол и на около 50 от областния град Плевен. За произхода на името му има две кратки легенди: В миналото селото е било разположено близо до с. Жернов. Било построено във вид на..
Парламентарните репортери Кристияна Стефанова от телевизия "Евроком" и Лъчезар Лисицов от "Клуб Z" коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" "Ту-туу" журналистите в света на "Ту-туу" политиците. От кого е по-лесно да се възмутиш Кристияна Стефанова : "Според мен ние трябва да сме възмутени главно от себе си, всички парламентарни..
Тази седмица за поредна година излезе докладът на Българския хелзинкски комитет за правата на човека в България за 2024-та. Какво констатира той в частта за медиите и правосъдната система, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Надежда Цекулова , един от авторите на доклада. "За съжаление нищо в доклада не ни изненада. Установихме,..
За добрите практики в грижата за бездомните животни в "Нашият ден" разговаряме със Стефан Курдов , журналист, музикант и двигател на гражданската инициатива за създаване на зоополиция във Варна. Курдов заявява: "Водим разговори с ръководството на града. Идеята е да се създадат сертификати за доброволни структури за предпазване на животните от..
Парламентарните репортери Кристияна Стефанова от телевизия "Евроком" и Лъчезар Лисицов от "Клуб Z" коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"..
Новата стихосбирка на Виргиния Захариева се нарича "Пръски" и е посветена на морето. Морето – като вдъхновение, любов, красота, възторг. Водата, вълните,..
За паметта, като жив организъм, за противодействието спрямо статичното състояние на нещата, за новите мисловни хоризонти – говори Мария Степанова ,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg