Сещате ли се за коя война става дума когато прочете заглавието? За тази в Украйна, Сирия или Афганистан? За която и да си помислили, все ще си прави. Те всички си приличат. Приличат си по разрушените градове, домове и животи. И по това, че ги наричат места, генерираща бежански потоци.
От началото на войната в Украйна мина повече от месец. И въпреки всички усилия и мерки, не ѝ се вижда краят. Хиляди украинци всеки ден напускат разрушените си домове и поемат към Европа. Малка част от пристигащите в България решават да останат тук. Избират различни градове – заради познати или защото това са им предложили като възможност. Един от градовете, които вече са приели стотици от тях, е Стара Загора. Как и с какво общината им помага – чуйте разговора с Иванка Сотирова, зам. кмет „Хуманитарни дейности“.
Най-активната неправителствена организация в Стара Загора, която, освен че пряко помага на бежанците, но и координира дейността между всички НПО-та на територията на областта, е Обществен дарителски фонд - Стара Загора. За работата му в помощ на украинските бежанци разказва неговият координатор за областта Катя Дянкова
„Историята е най-добрия учител, който има най-лошите ученици“ беше казала навремето Индира Ганди. Но когато четем историята, тя сякаш разказва неща, които пряко не ни засягат. Друго е когато чуеш личната история, (а защо да не кажа и личната трагедия), на едно семейство. В следващия трак ще чуете разказа за ходенето по мъките на едно украинско семейство. Срещам се с майката и сина ѝ в едно от прекрасните и приказни места на Стара Загора – Къщата на архитекта. Оля е висока, слаба и русокоса млада жена, която излъчва нежно изящество и аристократизъм. Синът е будно, приказливо и любопитно дете, което за съжаление вече знае какво е война и колко важно е около теб всичко да е спокойно, да живееш в мир. „Думата бъдеще отсъства от живота ми – казва Олга. Сутрин първо влизам в месинджъра да чуя живи ли са майка ми, мъжът ми; как са…“
Целият разказ чуйте в звуковия файл
В офиса на Българския дарителски форум срещаме и друга млада жена – бесарабска българка, която е пристигнала в Стара Загора в първите дни на войната. Представи се като Кристина. „Преди войната ходех на йога, на разходки, на театър… А сега е различно. Продължавам да работя онлайн, но търсим работа на майка ми, защото не искаме да живеем от помощи, искаме сами да се грижим за себе си.“
Знaчим пpoбив в ĸвaнтoвитe изчиcлeния бeшe пocтигнaт, cлeд ĸaтo изcлeдoвaтeли oт Oĸcфopдcĸия yнивepcитeт cъздaдoxa мaщaбиpyeм ĸвaнтoв cyпepĸoмпютъp, cпocoбeн нa ĸвaнтoвa тeлeпopтaция, написа преди дни "Индипeндънт". Какво е значението му за развитието на квантовата технология, разяснява докторантът по квантова механика Иво Михов. "Един квантов..
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg