Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зъб на Буда пази остров Цейлон

В „Покана за пътуване“ ще полетите към остров Цейлон, напоследък известен като Шри Ланка. Това е в рамките на шегата. Според местната история първите заселници акостират там преди 30 хиляди години, а португалският мореплавател Лоренцо де Алмейда го открива „чак“ през 1505 година. На това екзотично пътешествие поемаме със Снежана Тодорова, председател на Съюза на българските журналисти. Тя е свързана пряко с организацията повече от 40 години и ако опише срещите си с интересни хора може да напише няколко тома, но засега ще се ограничим с пътешествието до Шри Ланка. Посетила е азиатската държава със съпруга си проф. Александър Федотов, който ни напусна неотдавна.


При пътешествието си Снежана е посетила и град Канди, наричан е свещеното сърце на остров Цейлон. Той е разположен край спокойно изкуствено езеро, скътано тропически хълмове. В този край сингалските царе се съпротивлявали в продължение на векове срещу португалците, а след това, до 1815 г. – и срещу британците. Устоявали, благодарение на зъба на Буда, реликва спасена от погребалната му клада в Индия и пренесена тайно в Шри Ланка, скрита в косите на една принцеса. Легендата твърди, че който притежава зъба има божественото право да владее земята на Шри Ланка.


Разказът на Снежана Тодорова чуйте в звуковия файл.

Снимки: Магдалена Гигова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвета Брестничка

Какво училище искаме за децата си

Насред силния шум от политически разпри темата за образованието също кънти в общественото пространство с канонада от следващи едно след друго предложения на МОН, които не изглежда да са подплатени с научни доводи, изследвания, дългосрочно планиране и обществено обсъждане, затова пък предизвикват разногласия, подозрения и тревога у хората, пряко..

публикувано на 17.05.25 в 12:25
д-р Пламен Георгиев

Разминават ли се археологическите открития с новите данни за населението

Как е изглеждала селищната система по средните течения на Марица и Тунджа през периода на късната бронзова и ранната желязна епоха, изследва доктор Пламен Георгиев Разминават ли се археологическите открития с новите данни за населението у нас през периода на късната бронзова и ранната желязна епоха, изследва учен от БАН "Селищната система по средните..

публикувано на 16.05.25 в 18:05

В Тайланд има 58 ресторанта със звезди "Мишлен"

С журналистката Мира Баджева споделихме едно приказно пътуване до Тайланд. Използвам думата приказно неслучайно, защото и двете имахме възможност да се почувстваме като истински принцеси, нагиздени с традиционни благороднически костюми. (Репортаж от това приключение ще чуете и прочетете съвсем скоро). Същевременно се потопихме в магията на..

публикувано на 16.05.25 в 16:50
Проф. Христо Хинков

Психиатрия и политика – не/възможната комбинация?

В поредицата "За здравето" ни гостува проф. Христо Хинков – специалист по обществено здраве, здравно осигуряване и психиатрия. Поставихме медицинските акценти върху честите психични разстройства и аномалии, неврозите в различните възрасти, статута на психиатричните болници и центрове. В рамките на един общ философски диалог коментирахме кой..

публикувано на 16.05.25 в 10:22

Желю Желев, философът-президент

Промените в България, тръгнали през 1989 г., извадиха пред обществото фигури – дотогава сравнително неизвестни, върху които изведнъж се стовари политическата тежест да осъществят успешно преминаването към демокрация и пазарна икономика. Една от тези фигури беше д-р Желю Желев, първият председател на СДС и първият свободно избран български..

публикувано на 15.05.25 в 08:25