В „Покана за пътуване“ ще полетите към остров Цейлон, напоследък известен като Шри Ланка. Това е в рамките на шегата. Според местната история първите заселници акостират там преди 30 хиляди години, а португалският мореплавател Лоренцо де Алмейда го открива „чак“ през 1505 година. На това екзотично пътешествие поемаме със Снежана Тодорова, председател на Съюза на българските журналисти. Тя е свързана пряко с организацията повече от 40 години и ако опише срещите си с интересни хора може да напише няколко тома, но засега ще се ограничим с пътешествието до Шри Ланка. Посетила е азиатската държава със съпруга си проф. Александър Федотов, който ни напусна неотдавна.
При пътешествието си Снежана е посетила и град Канди, наричан е свещеното сърце на остров Цейлон. Той е разположен край спокойно изкуствено езеро, скътано тропически хълмове. В този край сингалските царе се съпротивлявали в продължение на векове срещу португалците, а след това, до 1815 г. – и срещу британците. Устоявали, благодарение на зъба на Буда, реликва спасена от погребалната му клада в Индия и пренесена тайно в Шри Ланка, скрита в косите на една принцеса. Легендата твърди, че който притежава зъба има божественото право да владее земята на Шри Ланка.
Разказът на Снежана Тодорова чуйте в звуковия файл.
Снимки: Магдалена Гигова
От 2016 г. от 1 до 10 ноември международният фестивал Берлинска седмица на науката Berlin Science Week събира най-значимите световни учени и иновативни научни организации в столицата на Германия, за да празнува науката с около 30 000 участници. Фестивалът е сред най-големите научни събития в света и за всички, които искат да участват в дискусии..
Срещата между двете далечни наглед полета на изява се случва на територията на софийското 32 средно училище с изучаване на чужди езици "Св. Климент Охридски" в училищния клуб за философия и театър "Персефона". Актьорите са ученици от 10 и 11 клас. Създателка и ръководителка на клуба е учителката по философия Диляна Филипова, която подбира и адаптира..
Всички казваме остров Мадейра, но на място разбрах, че това е само най-големият от архипелага в Атлантическия океан със същото име. Разположен е на почти еднакво разстояние от Мароко и от Канарските острови, но всъщност е португалска територия. Поводът да летя до този вулканичен къс земя е поканата от моята приятелка Мерлин Арнаудова да й гостувам...
"Черно море е едно интересно море, ние дори не знаем колко интересна океанолигия има толкова близо до нас в Черно море. Това е място, където са се случвали много интересни климатични събития и в далечното минало и днес. Във Физическия факултет е единствено място в България, където се изучава физическа океанография и групата ни тук е една от..
Юлия Петкова представя във "Време за наука" книгата "Ана. Приказка за климата и околната среда" от Юстайн Гордер. Норвежкият писател, по думите на Петкова, е един от пионерите в популяризирането на сложни и абстрактни идеи и поднасянето им по разбираем и ангажиращ за млада аудитория начин. Първата художествена творба на Гордер, получила..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе засегнат въпросът за възможността и предизвикателствата на живота по крайбрежието на..
Художниците Цветелина Русалиева и Илиян Рач о в откриха съвместна изложба в галерията Аrea Contesa Arte в сърцето на Рим, която продължава до 10 ноември..
Сезонният грип е едно от основните предизвикателства за общественото здраве всяка година, но за щастие съществуват методи за защита. Според д-р Александър..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg