Непосредствено след края на Втората световна война, сред разрушенията и трагедиите, които тя причинява в Европа, в северноиталианската провинция Реджо Емилия родители на малки деца организират на кооперативен принцип заведение за обучение и възпитание на децата си.
Осъзнаването, че обществото не е оказало достатъчна съпротива на фашисткия режим и е допуснало да бъде въвлечено в кървавия конфликт кара родителите да потърсят различен модел на образование, който да не формира послушни сляпо подчиняващи се на авторитети хора, а граждани със свободна воля и демократичен дух.
Моделът е разработен от педагога Лорис Малагуци, последовател на реформаторите Джон Дюи, Жан Пиаже, Лев Виготски и Хауърд Гарднър. Той става популярен и започва да се прилага в други детски заведения в Италия и по света. Характерни за него са уважението към любознателността на детето, силното присъствие на изкуствата и сетивните усещания, връзката с природата, екипността и сътрудничеството.
В България подходът също има последователи. С него работят в Детската къща – детски център във Варна. За подхода Реджо Емилия и за инициативата „Демокрация и образование“ на фондацията за детско развитие „Калейдоскоп“ разказва Нора Гавазова, създателка и управителка на Детската къща.
"Чрез различните теми и интересни събеседници идеята ми бе предаването "Следобед за любопитните" да предизвика слушателския интерес към науката, споделя в предаването журналистът и директор на програма "Христо Ботев" Кин Стоянов. "Следобедът е едно особено състояние на денонощието, където човек дори да е малко по-поспалив и по-късно да се..
При този поздрав дали визираме телесното или духовното здраве? – попитахме психиатъра д-р Фани Цуракова. Без колебание тя отговори, че това са два компонента на един и същ феномен – човешкото здраве. В първото издание "За здравето" през настоящата година заедно направихме кратък анализ на стойностните и разочароващи факти в здравеопазването. И не..
"За мен той е много специален християнски празник. Празник, който от малък играе важна роля в живота ми. И него, и рождения си ден посвещавам на приятелите си и хората, които обичам. Това, че имам предаване на този ден, го прави още по-върнуващ" – това сподели в "Познати и непознати" Йордан Георгиев – поет, писател колега-журналист и едно от..
"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..
Обективно-аналитичен поглед към календарната 2024 г. в сферата "медицина и здравеопазване" отправихме заедно с д-р Стефан Константинов. Неговата ерудиция и различни гледни точки от позициите, които е заемал, бяха гарант за автентичност. Нашият гост е бил активен деец на БЛС, министър, изпълнителен директор, но преди всичко специалист по акушерство и..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на..
Актрисата Ивана Папазова, която широката публика познава от сериала "Скъпи наследници", смята, че името ѝ ѝ носи късмет. Едната ѝ баба се казва Вангелия, а..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg