Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подходът Реджо Емилия и последователите му в България

Снимка: @DetskataKashta

Непосредствено след края на Втората световна война, сред разрушенията и трагедиите, които тя причинява в Европа, в северноиталианската провинция Реджо Емилия родители на малки деца организират на кооперативен принцип заведение за обучение и възпитание на децата си.

Осъзнаването, че обществото не е оказало достатъчна съпротива на фашисткия режим и е допуснало да бъде въвлечено в кървавия конфликт кара родителите да потърсят различен модел на образование, който да не формира послушни сляпо подчиняващи се на авторитети хора, а граждани със свободна воля и демократичен дух.

Моделът е разработен от педагога Лорис Малагуци, последовател на реформаторите Джон Дюи, Жан Пиаже, Лев Виготски и Хауърд Гарднър. Той става популярен и започва да се прилага в други детски заведения в Италия и по света. Характерни за него са уважението към любознателността на детето, силното присъствие на изкуствата и сетивните усещания, връзката с природата, екипността и сътрудничеството.

В България подходът също има последователи. С него работят в Детската къща – детски център във Варна. За подхода Реджо Емилия и за инициативата „Демокрация и образование“ на фондацията за детско развитие „Калейдоскоп“ разказва Нора Гавазова, създателка и управителка на Детската къща.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Радостина Александрова

Генна мутация променя продължителността на съня при хората

Повечето хора обикновено спят между седем и девет часа всяка нощ. Науката твърди, че някои хора могат да се чувстват добре само с четири часа сън, като са напълно отпочинали и готови за работа. Звучи като суперсила, а за някои щастливци това е генетична реалност. Изследователите отдавна се интересуват от хората, които естествено спят кратко време...

публикувано на 25.05.25 в 12:30
Таня Петрова, Антон Митов, Стоян Стоянов и Милена Кондева

Цифровизация на словото

В деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – 24 май, събеседниците на Антон Митов говорят за единните стандарти и методология за дигитализиране на музейно, библиотечно и аудио-визуално съдържание. Или накратко – за процеса на преобразуване на информация в цифров (електронен) формат в БНР...

публикувано на 24.05.25 в 16:20
проф. Бойко Георгиев

Трябва разумно да потребяваме природните ресурси, за да запазим биоразнообразието

Международният ден на биологичното разнообразие се отбелязва ежегодно на 22-ри май. Той се чества от 2001 г. с резолюция A/RES/55/201 на Общото събрание на Организацията на обединените нации (ООН) от 20 декември 2000 г. Темата на инициативата през настоящата 2025 г. е: "Хармония с природата и устойчиво развитие". Какво е това биологично..

публикувано на 24.05.25 в 12:00

Може ли училището днес да вдъхновява и да дава път в живота на младите хора

В рубриката "Всичко за образованието" задаваме въпроса на директора на СУ "Д-р Петър Берон" в Червен бряг Антон Шуманов. Преди да запеем "Върви, народе възродени" и да си дадем сметка колко се разминава общата картина на средното ни училище от наследените от далечни времена очаквания към него, искаме да разберем има ли начин то да бъде мястото,..

обновено на 24.05.25 в 09:57
 проф. Евелина Славчева

Проф. Евелина Славчева: БАН е духовен, експертен и научен център на България

Имаме известен отлив от фундаменталните научни изследвания поради естеството на науката днес, малко са финансовите инструменти за този тип фундаментални изследвания, а без тях трудно се стига до приложни постижения, така че тук също е необходима особена грижа. "Това, което като жена бих искала да постигна, е да създам още по-силно усещане в..

публикувано на 23.05.25 в 18:40