Кой са основните проблеми в България в сферата дигитализация и защо е важно да обърнем внимание на този проблем? Ключови ли са дигиталните компетенции за образованието и защо сме на едно от последните места и в тази класация?
Темата коментира в “Нашият ден“ Петър Шарков, изпълнителен директор на Училищна Телерик Академия:
„Дигитални компетенции са ключови за обучението, работата и активното участие на обществото. Живеем в 21-ви век и е важно да осъзнаем колкото е ключово учениците да развиват, както функционала грамотност, така и дигитална. Основните проблеми, които наблюдаваме в сферата на дигитализацията, са липсата на достатъчно подготвени технологични кадри, ниски дигитални умения и култура и слабо интегриране на новите технологии в бизнеса и държавата“.
Годишният индекс за цифрова икономика и общество сочи, че България е на едно от последните места в обобщените данни, почти равен резултат с Гърция и малко пред Румъния.
Вече 10 години Училищна Телерик Академия обучава безплатно деца и младежи на програмиране и дигитални науки.
Учениците придобиват ключовите дигитални умения и развиват логическо и креативно мислене, като се трансформират от консуматори на технологиите в техни създатели.
През годините Академията е изградила мрежа от 41 населени места, 130 школи, през които са преминали 3000 ученици. 93% от възпитаниците на Академията са останали в България и работят в IT сектора.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg