Кои са предстоящите събития, предвидени в летния календар на Софийската опера и балет?
За предстоящите постановки разказва в “Нашият ден“ акад. Пламен Карталов, директор на Софийската опера и балет:
“Каним слушателите на съвсем скорошната премиера на “Ариадна на Наксос“, на 23 и 30 април ще се постави за първи път на сцената на операта.
Ние продължаваме нашия цикъл Вагнер, в който влизат четирите опери от "Пръстенът на нибелунга“, “Тристан и Изолда“ и “Парсифал“. Паралелно с това готвим и новия летен сезон, който е планиран и дългоочакван на няколко открити сцени.
Най-новата ни сцена на езерото Панчарево ще открием на 8 юли с операта “Летящият холандец“ от Рихард Вагнер.
Отново, поради големия интерес, ще покажем и “Жената от езерото“ от Росини, също така и “Евгений Онегин“, както и една нова балетна премиера – “Сън в лятна нощ“, задължително и “Лебедово езеро“ и мюзикъла MAMMA MIA!, който ще се играе за пето поредно лято.
Той ще бъде повторен и на сцената на Белоградчишките скали, където фестивалът този път ще бъде пет седмици. Там ще представим най-напред – "Набуко", "Норма" и "Аида" в първата оперна седмица. Във втората седмица ще представим балетните ни спектакли – премиера на балета „1001 нощ“ през месец май, а също и балетите “Корсар“ и “Зорба Гъркът“. Ще има и няколко концерта по жанрове в програмата за разнообразие.“
Паркът на Военна академия "Г. С. Раковски“
“Там е традиционната територия за най-младата ни публика. Целият юли това ще бъде една територия, посветена на най-младата ни публика. Паралелно с всички тези събития играем и нашия традиционен репертоар: “Пепеляшка“ от Росини, Риголето, Дон Карлос, “Норма“ от Белини и отново ще поставим “Парсифал“.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..
Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния "Космонавтите само минават" ...
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg