Момчил Риладжиев е главен герой в “Нашият ден“:
“Първите ми седем години бяха на военно летище “Каменец“, там се научих да прекарвам на т.нар. “старт“ и да наблюдавам летящите хора, техните усмивки и удовлетвореност след полет. Баща ми беше военен пилот и инструктор.“
Да „разбираш“ небето
“България има прекрасни традиции в безмоторното летене и глайдинга. Летенето с топловъздушни балони също набира популярност през последните години. При безмоторното летене всеки полет е изпит, който трябва да издържиш. Изпит, в който се тества колко добре си планирал полета си, как излиташ и колко добре успяваш да се издигнеш с по-висока скорост, и не на последно място, да се задържиш за по-дълго време и да изминеш по-големи разстояния за по-кратко.“
Риладжиев разказва още за изключително странната емоционална взаимност между човека и летателния апарат:
“Вълнува ме отбраната на българското въздушно пространство, нормалното му използване от българи, не само от чужденци. Според мен въздушното ни пространство може доста по-добре да се охранява и пази от няколко хиляди младежи и девойки, които мечтаят да летят в българското небе, спортувайки различните въздушни спортове – моторно и безмоторно летене, парашутизъм, топловъздушни балони, парапланеризъм и летене с безпилотни летателни средства.
Ако в българското небе има няколко хиляди летящи, според мен ще е по-добре от няколкото изтребителя с двойно повече пилоти в тях и около тях, управлявани от щабове на НАТО, а не само от български щабове. Предпочитам в небето ни да има повече цивилни спортисти, като пилоти любители, професионални български пилоти, защото отдавна е казано, че ако не летят български самолети в нашето небе, ще летят чужди“.
Бъдещето на авиацията
“Texничecĸи пoглeднaтo aвтoнoмни caмoлeти, пpeвoзвaщи пътници и тoвap мoгaт дa ce пoявят в близко бъдеше. Безпилотни самолети ще бъдат ползвани за превоз на товари и пощенски пратки. Haй-гoлямoтo пpeпятcтвиe нe са тexнoлoгиите, a yбeждaвaнeтo, чe бeзпилoтнитe caмoлeти ca бeзoпacни.“
Чуйте пълния разговор с Момчил Риладжиев звуковия файл:
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg