Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Втора част на дискусията

Какво ще стане с проекта за завод край село Върбовка

Намерението да бъде строен завод за каменна вата при село Върбовка, община Павликени, предизвика протести още в началото на годината. За производството на каменна вата е необходима много енергия, а инвеститорът може да осигури енергия посредством горене на боклук. Количеството от над 430 000 тона отпадъци годишно е два пъти повече, отколкото е в плана за Завода за горене на боклук в София.

Край Върбовка се намират единствените на Балканския полуостров залежи на базалт с много високо качество, доказали наскоро изследвания, а от ценните скали с подобна структура имало само на Марс. 

По думите на инж. Мая Радева, директор на РИОСВ Велико Търново, по отношение на националната политика за горене на отпадъците е проведена кореспонденция с Министерството на околната среда и водите, тъй като това е органът, който изготвя, съгласува и оценява Национален план за управление на отпадъците в Р България за периода 2021-2028. С писмо министърът на околната среда и водите информира, че инвестиционното предложение противоречи на принципите на кръговата икономика и не се спазва приоритетният ред на дейностите по управление на отпадъците, съгласно йерархията, заложена в европейското и национално законодателство. 

Над 14 000 са подписите на хората от общините Велико Търново, Павликени и Севлиево, които не подкрепят проекта. 

Ще бъде ли дадена "зелена светлина" на проекта за завод за каменна вата с инсталация за изгаряне на боклук край село Върбовка, община Павликени? Какви са рисковете за природата и за здравето на хората? 

Продължение на темата от 15 април.

Как ще се отрази реализацията на този проект на земеделието – Николай Донев – един от големите земеделски производители в региона на Павликени, обяснява в "Законът и Темида".

Милен Недялков – пчелар, член на ИК "За Севлиево", регистриран земеделски производител с животновъден обект на територията на община Севлиево. Той споделя в предаването своята тревога от информацията, че на 25 км от Севлиево ще се строи Завод за обработка на отпадъци. 

Над 5200 са подписите от община Севлиево срещу построяването на завода край Върбовка. Светлана Георгиева – общински съветник, председател на ИК "За Севлиево" и председател на гражданско сдружение "За Севлиево" – сподели своята позиция.
Ето и гледната точка на Христо Гунчев – председател на Комисията по екология и рационално използване на отпадъците, Община Севлиево, Инициативен комитет "За Севлиево".
Николай Джабраилов – ИК "За Севлиево", също изказа в ефира своето мнение. Според него поражението върху околната среда и здравето на хората ще продължат и за следващите поколения.
Жителите на село Младен, което се намира на 15 км от Върбовка, също са притеснение от реализацията на инвестиционното предложение – изграждане на логистична и складова база за каменни фракции и цех за производство на каменна вата в с. Върбовка. Иван Колев – кмет на с. Младен, Татяна Цанкова от с. Младен, разказват в Законът и Темида.
Общинският съветник от Павликени Цанко Цонев и председателят на Общинския съвет в Павликени Христо Кавалски също изказаха своята позиция. Чуйте повече от звуковия файл.
Снимки – Анелия Торошанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55