Децата играят, но пред екраните, и сякаш ставаме все по-отдалечени от тях. Къде сме ние родителите и какво се случва с нашите деца? Каква е ползата от навлизането на дигиталните игри в образованието?
“Играта е заинтригуващ метод за обучение за децата, защото те са въвлечени в нея. От най-ранно детство тя е нещо хубаво и приятно за тях. Чрез играта децата лесно възприемат много неща. Образователните дигитални игри имат за цел не просто да се придобият дигитални компетентности, но и да се повиши активността на учениците в учебния процес.
Децата са много по-активни чрез играта и придобиват умения за самостоятелно учене. Изграждат се умения за прилагане на теоретичните знания в реални ситуации. Те започват да вземат бързи и адекватни решения. Смятам, че този подход е много подходящ за тях, но зависи от натоварване на детето“, каза в “Нашият ден“ Катерина Николова, преподавател по “Компютърно моделиране “ в 7 СУ “Свети Седмочисленици“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
От 2018 г. ФЖКМ отравя първи прием на програмата “Дигитални медии и видеоигри“. Каква потребност налага отварянето на тази програма?
“Това, на което наблягаме, е свързано с разказването в игрите – как се изграждат разказите и историите. Много дълго се съпротивлявахме срещу думата “видеоигри“, защото тя не показва колко бързо се е развил пазарът до последните мобилни приложения от началото, в което беше въведена думата. Една от основните ни цели, като магистърска програма, е да се свържем с бизнеса. Изпитваме голямо затруднения обаче, тъй като се видя, че само една криза като пандемията промени напълно този пазар.
В един подобен пазар има място за всякакъв вид образование, тъй като игрите са малко по-особен сегмент от IT технологиите. В игрите е важно как предаваш емоцията, не просто да заредиш другите с твоя разказ, но да накараш хората да избират – какви решения да взимат“, каза в “Нашият ден“ доц. Жана Попова.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
“Програмирането е логическа дисциплина, която развива комплекс от качества и умения у децата. Специално обучението за по-малки деца е насочено към логическото им, аналитично и критично мислене. Те изучават програмни концепции, но чрез специално създаден език за обучение на деца. Децата изучават логиката, която стои зад дадена програма. В началото обучението е под формата на игра. Нашите съвременни деца се раждат в дигиталната ера и трябва да сме готови за това, без да се страхуваме“, каза в “Нашият ден“ Поли Янкова от дигитален клуб за деца MinHub.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..
За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..
Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..
Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..
Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..
В епизод 597 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад писател и автор на бестселъри Васил Попов. Васко става широко популярен с..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg