Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва Фестивалът на светлината "LUNAR"

Снимка: @Lunarlightsfestival

За първи път в столицата ще се състои Фестивалът за светлинно изкуство "LUNAR" в дните между 6 и 9 май. Най-мащабният артфестивал в България ще обхване над 10 локации в централната част на столицата, които ще бъдат преобразени и ще превърнат столицата в огромна галерия под открито небе. В рамките на програмата известни български и чуждестранни артисти от Австралия, Германия, Индия, Испания, Франция, Швеция, и най-вече – от България ще разкажат истории, провокират въображението и изненадат публиката чрез своето завладяващо светлинно изкуство и високотехнологични светлинни инсталации – разказва Марин Петков, артдиректор на международното издание на фестивала:

"Шоуто върху Националната библиотека поставя много важна тема – изчезването на много животински видове, които губим през годините. Това е основната тема. А шоуто върху "Квадрат 500" е по повод Европейската година на младежта и сме разработили едно много интересно шоу за борбата с вътрешните гласове, през която преминава всеки един тийнейджър, а съответно и ние възрастните, за времето, в което живеем днес. Рисуването със светлина е интересна техника, публиката ще може да нарисува това, което си пожелае и веднага да получи своето произведение. Статичните инсталации се правят с много интересна техника, работи се с принтове, с най-мощните проектори в света, по този начин осветяваме доста големи сгради с по-малко проектори. Имаше конкурс за създаване на дизайн за сградата на НДК, победителите вече са ясни. На Народния театър всички мапинг студиа в България правим по една визия, вплетена в мотото "Сияем заедно". Имаме един швейцарски артист, който прави много интересни фигури от дърво и светлина."

В рамките на програмата ще видим видеомапинг шоу "Представи си" в Националната галерия "Квадрат 500" и "Дивата природа" в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". Интересен акцент от програмата е атрактивната фотографска техника light-painting, която ще дава възможност за рисуване със светлина. Ще бъдат представени статични проекции пред Народния театър "Иван Вазов", НДК, на площад "Васил Левски” и ул. "Московска". Ще видим и светлинни инсталации в Градската градина и на други ключови места в столицата. Всички събития са с вход свободен.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Надин, Филип, Лили Гелева, София и Янислав

Тийнейджърът в мен: Лили Гелева

Нейните таланти са безбройни – учила е живопис, после актьорско майсторство в НАТФИЗ, после кино и визуална култура в Софийския университет, актриса и певица, която композира песните си. Работила е с Теди Москов, Мариус Куркински, Явор Гърдев. Тя е автор на подкаста "Свободно падане", природозащитник, майка на 2-годишен син и притежава страхотно..

обновено на 24.02.25 в 10:11
Яница Радева

Писателката Яница Радева гостува на поредицата "Разказвач на месеца" в Столична библиотека

Писателката Яница Радева гостува на поредицата "Разказвач на месеца" в Столична библиотека. Събитието е днес (24 февруари).  За творчеството на авторката като романист ще говори д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Яница Радева пише поезия, проза, литературоведски и книговедски текстове. Автор е на две стихосбирки и..

публикувано на 24.02.25 в 10:07

Стелиан Радев като Пип от "Моби Дик"

Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на Пип от спектакъла на Народния театър "Моби Дик". Интерпретацията по романа на Херман Мелвил изследва дълбините на човешкото съществуване и философските въпроси за страха от времето, за копнежа по..

публикувано на 24.02.25 в 09:35

Романът, вдъхновил сериала "Берлински Вавилон", вече и на български

"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..

публикувано на 23.02.25 в 12:10

20 години специалност "Модерен танц" в Националното училище по танцови изкуства

Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..

публикувано на 23.02.25 в 08:50