Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дискусионен клуб Terra Култура и Центърът за върхови постижения "Наследство" БГ представят:

Стартира магистърска програма "Опазване на културното наследство" в УАСГ

гл. ас. д-р архитект Доника Георгиева - УАСГ

Снимка: Ани Петрова

Каква информация за период от 6 хилядолетия дава уникалният за България обект селищна могила "Юнаците", недалеч от Пазарджик? Какви са постиженията на екипа от Университета по архитектура, строителство и геодезия – УАСГ, по консервацията на един от редките обекти от праисторията на България?

"По време на работата ни се сблъскахме с необходимостта от преосмисляна на концепцията за автентичност", казва гл. ас. д-р архитект Доника Георгиева от УАСГ. Важен е въпросът и за обратимостта на намесата заради нейната непостижимост в чиста идеалистична форма, категорична е тя.

гл. ас. д-р архитект Доника Георгиева от УАСГ

Опазването на подобни обекти в съвременните условия изисква творчески процес, като иновациите, родили се по време на работата на екипа от УАСГ в селищна могила "Юнаците", сред които: "милиметрова хартия на археологическите разрези" или надхитряването на конвенционалните очаквания за гравитация.

УАСГ е първото висше учебно заведение в България, което от септември 2022 година стартира магистърска програма "Опазване на културното наследство", насочена към архитекти и инженери. В екип те търсят креативни решения за опазване на недвижимото културно наследство на България и света – чуйте още в звуковия файл. 



Във ФБ страницата на програма "Христо Ботев" можете да видите цялата дискусия





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Националната библиотека празнува годишнина с изложба на Историческия музей в Попово

Утре ( 10 декември) Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ) ще отбележи 146-ата си годишнина. По повод празника ще бъде открита гостуваща изложба на Историческия музей в Попово. Експозицията "От киноцентъра до музейната витрина"   чества 180 години от рождението на капитан Петко Войвода. 146 години Националната..

публикувано на 09.12.24 в 11:00

Защо автентичността в риск е риск за идентичността?

Опазването на културното и историческото наследство на България, като част от световното и европейско богатство, застава в центъра на дискусията за автентичността в риск. Доколко архитектите и инженерите имат правото и професионалната възможност да оставят на поколенията наследство, а не бутафория? Какви са подходите, критериите и..

обновено на 30.05.22 в 12:31

Автентичност в риск – бутафория или наследство?

Опазването на културното и историческото наследство на България като част от световното и европейско богатство застава в центъра на дискусията за автентичността в риск. Доколко архитектите и инженерите имат правото и професионалната възможност да оставят на поколенията наследство, а не бутафория? Какви са подходите, критериите и иновациите за..

публикувано на 26.05.22 в 15:42

Светите братя Кирил и Методий или митовете и истината за буквите

В навечерието на 24 май сме на граничната бразда между наука и политика. Успяват ли учените да ни преведат през митовете и истината за буквите и светите братя Кирил и Методий? Къде и как се почита делото им и губи ли България в превода на историята? Ще проговорят ли архивите и какво искат или не искат да знаят младите? Мощи на Светите..

публикувано на 23.05.22 в 11:39

Истината за буквите

В навечерието на 24 май сме на граничната бразда между наука и политика. Успяват ли учените да ни преведат през митовете и истината за буквите и светите братя Кирил и Методий? Къде и как се почита делото им и губи ли България в превода на история? Ще проговорят ли архивите и какво искат или не искат да знаят младите? Това са само част от..

публикувано на 19.05.22 в 10:35