Бизнесът отлага протеста, който е планиран за сряда, остава този на обществения транспорт и на превозвачите.
Повторна среща с браншовите организации на превозвачите ще проведе днес премиерът Кирил Петков. Превозвачите напуснаха срещата с Петков и министри, обидени от отношението към тях. Това провокира пореден протест, като за утре (18 май) е насрочена нова национална акция с намерения за пътни блокади. Исканията към правителството, депозирани още преди 2 месеца, са за отпадане на биодобавката от микса на горивата и намаляване на акциза с 50 процента за срок от половин година. Исканията се определят като икономически, а не като политически. Според бранша тези мерки ще ограничат нарастването на инфлацията у нас.
Защо предложените мерки от страна на правителството не са достатъчни?
“Да започнем с това, че ние нямаме предложени мерки от страна на правителството. Това, което чуваме към днешна дата, е, че няма как да бъдат изпълнени исканията на превозвачите. До момента не ни е предложено нито едно конструктивно решение. Не знаем какво ще ни бъде предложено и на предстоящата среща при премиера. Реално нямаме никакъв отговор по нашите искания“, казва в “Нашият ден“ Магдалена Милтенова, председател на Конфедерацията на автобусните превозвачи, и допълва:
“Многократно повтаряме какви са те: премахване на цената биодобавката от цената на горивата, което ще поевтини горивото с между 10 до 15 стотинки, намаляване с 50% на акциза на горивата, в частност дизелът.
По отношение на тол системата смятаме, че нито е времето, нито е моментът, в който се увеличава нейният обхват и цена, с изключения на второкласната пътна мрежа, която е международен коридор. Многократно казваме, че това е част от коалиционното споразумение на управляващите и настояваме те да спазват собствените си разписани и ангажименти.
Искаме одит на тол системата, искаме тя да бъде поета и оперирана от държавата. Искаме да се спази коалиционното споразумение и да се въведе втори клас пътища, само международни коридори.
Нашите искания са измененията по тази тол система да започнат от 1 януари 2023 г., защото в момента сме в една изключително тежка икономическа криза и това би било една мярка против инфлацията.“
Предишният опит за диалог се прие като провокация
“Единственото, което се случи, е, че помолихме да говорим по същество, след което ни беше посочена вратата. Ако смятате, че искането за разговор по същество е провокация, нямам какво да добавя. Не сме отишли нито с идеята за провокация, нито с политически искания.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл повече за исканията на превозвачите.
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg