Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Ганев:

Ерозия в подкрепата за ПП в последните месеци

Димитър Ганев
Снимка: БГНЕС

При нови избори 8 формации ще влязат в парламента, включително и новата партия на Стефан Янев, която е шеста политическа сила. Това сочи социологическо проучване на "Тренд". То регистрира пореден спад в подкрепата към правителството.

19 на сто оценяват положително работата на парламента, като миналия месец този процент е бил 24. При правителството се наблюдава същата тенденция – през април положителната оценка към кабинета е била 27%, а през настоящия месец е вече 22%.

“Нека се придържаме към това, че това е момента снимка, не за друго, а защото за разлика от други периоди, в които сме съблюдавали обществено-политическите нагласи на българите, в момента говорим по-скоро за доста динамичен период. Трябва да уточним и това, че не сме в изборна ситуация“, казва в “Нашият ден“ политологът Димитър Ганев и допълва:

Не можем да говорим за някакво застиване на данните, а напротив, в последните четири месеца имаме няколко ясни тенденции, които се открояват и не могат да спрат. Първо, ерозия в подкрепата на основната управляваща партия “Продължаваме промяната“, които за четвърти пореден месец отбелязват спад в своята подкрепа. Втората тенденция, която също забелязваме, е ръст в подкрепата към партия “Възраждане“ на Костадин Костадинов.“

Промяна в съотношенията

“Да припомним, че през януари партията на Кирил Петков и Асен Василев беше с подкрепа от 26%, докато “Възраждане“ беше с 6%. Днес това изглежда по следния начин – 17% подкрепа към гласуващите към “Продължаваме промяната“ и над 10% за “Възраждане“. Големият въпрос от тук нататък е дали тази тенденция ще продължи. Личното ми мнение е, че ще продължи, но не с тези темпове, които бяха последните четири месеца.

“Възраждане“ има определен потенциал, който няма да расте вероятно по същия бърз начин, дори в някакъв момент ще спре растежа си. Ако бързите стъпки на ерозия на “Продължаваме промяната“ се задържат, това би бил много тежък сценарий за тях. Струва ми се обаче, че все пак ще се забави и този тренд на спад в подкрепата.

Една от най-интересните новини в това проучване е появата на новия политически субект в лицето на Стефан Янев и неговата партия “Български възход“. Ще се въздържа от прогнози, защото нямаме проучвания, които да показват някаква тенденция в подкрепата му.

Там седи и един много сериозен въпрос, на който все още няма отговор. Или поне няма ясен и категоричен отговор – това проект на президента Радев ли?

За никого не е тайна, че голяма част от подкрепата идва именно по линия на това, че част от хората привиждат това като продължение на служебното правителство и волята на Румен Радев, а ми се струва, че това не е съвсем така.“


Подкрепата за президента Радев

“Отчетохме и определена ерозия в подкрепата на президента Радев в началото на годината, имаше спад от шест пункта на неговата подкрепа. Ако не ме лъже паметта, това беше през месец февруари и до голяма степен беше свързано с това, че президентът, като форма на патрон на този кабинет, със сигурност, легитимирайки го поне в първите няколко месеца след изборите, носеше част от негативите и част от непопулярните му решения. В последните два месеца, заради ясните му позиции и дистанцирането му от управлението, той започва да се разкача от това да носи отговорност върху действията на това управление.

На второ място, президентът Радев взе две позиции в последните два месеца – около ветото на РСМ и относно военно-техническата помощ за Украйна. За никого от нас не е тайна, че и двете позиции, които Радев зае, се ползват с широка обществена подкрепа. Това е един от основните фактори за задържането на неговата подкрепа, а не той да следва тренда на ерозия, каквато виждаме при управляващата коалиция.“

Накъде се насочват негласуващите?

“Част от тях преориентираха симпатиите си към проекта на Стефан Янев, друга припознават и “Възраждане“, но има едно уточнение, което е важно да направим, а именно – в последната година и половина има два лагера, които седят практически непроменени.

През лятото на 2020 г. се образуваха т.нар. "лагери на протеста" и "лагери на статуквото". Още тогава с колегите от “Тренд“ мерихме каква е подкрепата за протеста. Тогава подкрепата за протеста беше около 60%, докато тези, които казват, че не подкрепят протеста, бяха около 30%. Ако си спомняте и на трите избора през 2021 г. лагерът на промяната и този на статуквото имаха едно и също съотношение. Това, което наблюдаваме с появата на Стефан Янев е, че той взима освен от негласуващите и от гласовете на лагера на промяната.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07

Да свалиш наметалото, или искейпизмът – защо?

Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..

публикувано на 04.11.24 в 12:50
Колаж: Георги Корнейков

"ЕкоОбщина": Френско-българско партньорство за екологични градове

Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..

обновено на 04.11.24 в 12:35
Тодор Цеков, Антон Митов и Радослав Диков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Теодор Цеков и Радослав Диков

Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..

публикувано на 04.11.24 в 12:14

Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е актуално?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..

обновено на 04.11.24 в 11:35