"Аз съм изпитал една голяма радост, когато съм купувал тези картини. И тази голяма радост трябва да се сподели, а няма нищо по-хубаво от това да се сподели с млади хора“ – това е обяснението на Божидар Данев приживе, чиято колекция от художествени творби е в основата на единствената по рода си у нас университетска галерия "УниАрт" при НБУ. Това негово убеждение е дало и заглавието на настоящата изложба, с която галерия "УниАрт" отбелязва първатата годишнина от създаването си под ръководството на Анжела Данева.
Куратор на изложбата "Тръпката и радостта на споделянето" – моменти с колекцията Европейска живопис е д-р Тодор Петев. Подборката за изложбата включва малко под 30 картини от т.нар. "Ниски земи" – Нидерландия, Фламандия, Белгия, има няколко немски и френски произведения. Те са събирани в период на повече от 10 години и са резултат от лични срещи на Божидар Данев с изкуството, разказва д-р Тодор Петев. Периодът на 16-17 век , когато се формира независима Нидерландия и се разделят католическа Белгия от протестантска Нидерландия, е преходен и много интересен, т.нар. "Златен век" на холандското изкуство, времето на Рембранд. А това, което е представено в колекцията, са картини, включени в ежедневния живот по един или друг начин, казва д-р Петев. Някои от тях визуализират поговорки, други представят жанрови сцени, които носят социално послание.
Изложбата е разделена на 4 теми: портрети или ликове от миналото, жанрови сцени, пейзажи и поговорки и алегории. Има, например, една прекрасна картина, която доскоро е наричана "При бръснаря“, но се оказва, че представената на нея сцена всъщност е лечение на глупостта или изваждане на камъка на глупостта. Поговорката към нея е "Ако си се родил глупак, всяко лечение е безполезно“. Изложени са и два анонимни портрета от 16-17 век, но изключително качествено направени. Повечето произведения са правени за масовия пазар на изкуството, който започва да се развива по това време.
Изложбата може да се разгледа до 2 септември.
"Тръпката и радостта от споделянето" – моменти с колекцията "Европейска живопис", създадена от Божидар Данев в галерия "УниАрт" на НБУ – разговор с Анжела Данева и Тодор Петев.
Чуйте повече от звуковия файл.
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg