Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Картини от времето на Рембранд и Ниските земи в "УниАрт"

"Тръпката и радостта от споделянето" – колекция "Европейска живопис" на Божидар Данев

"Аз съм изпитал една голяма радост, когато съм купувал тези картини. И тази голяма радост трябва да се сподели, а няма нищо по-хубаво от това да се сподели с млади хора“ – това е обяснението на Божидар Данев приживе, чиято колекция от художествени творби е в основата на единствената по рода си у нас университетска галерия "УниАрт" при НБУ. Това негово убеждение е дало и заглавието на настоящата изложба, с която галерия "УниАрт" отбелязва първатата годишнина от създаването си под ръководството на Анжела Данева. 

Куратор на изложбата "Тръпката и радостта на споделянето" – моменти с колекцията Европейска живопис е д-р Тодор Петев. Подборката за изложбата включва малко под 30 картини от т.нар. "Ниски земи" – Нидерландия, Фламандия, Белгия, има няколко немски и френски произведения. Те са събирани в период на повече от 10 години и са резултат от лични срещи на Божидар Данев с изкуството, разказва д-р Тодор Петев. Периодът на 16-17 век , когато се формира независима Нидерландия и се разделят католическа Белгия от протестантска Нидерландия, е преходен и много интересен, т.нар. "Златен век" на холандското изкуство, времето на Рембранд. А това, което е представено в колекцията, са картини, включени в ежедневния живот по един или друг начин, казва д-р Петев. Някои от тях визуализират поговорки, други представят жанрови сцени, които носят социално послание. 

Изложбата е разделена на 4 теми: портрети или ликове от миналото, жанрови сцени, пейзажи и поговорки и алегории. Има, например, една прекрасна картина, която доскоро е наричана "При бръснаря“, но се оказва, че представената на нея сцена всъщност е лечение на глупостта или изваждане на камъка на глупостта. Поговорката към нея е "Ако си се родил глупак, всяко лечение е безполезно“. Изложени са и два анонимни портрета от 16-17 век, но изключително качествено направени. Повечето произведения са правени за масовия пазар на изкуството, който започва да се развива по това време.

Изложбата може да се разгледа до 2 септември. 

"Тръпката и радостта от споделянето" – моменти с колекцията "Европейска живопис", създадена от Божидар Данев в галерия "УниАрт" на НБУ – разговор с Анжела Данева и Тодор Петев.

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – университетска галерия "УниАрт" към НБУ
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

За белите петна и тъмните ъгли в съвременната българска история на изкуството

В предаването "Какво се случва" този път се разказва за това, което вече се е случвало. И по точно – за белите петна и тъмните ъгли в историята на българското изкуство от близкото минало – близкото несвършващо междувековие.  Променя ли се реалното положение в изкуството от тази недоосветеност? Защо съдбата на някои автори е като да са изтеглили "късата..

публикувано на 28.08.24 в 10:00
Владимир Люцканов

Владимир Люцканов: "Аполония" е низ от причудливи и луди случки

Владимир Люцканов – актъор, сценарист и режисьор, един от първите аполонци – си припомня в "Нашият ден" първите стъпки на "Аполония" и любими фестивални моменти. Люцканов е бил сред координаторите на "Аполония" още през втората година от нейното съществуване. Работата е била денонощна и изпълнена с ентусиазъм и куриозни случки. Люцканов..

публикувано на 28.08.24 в 09:08

Изложба с произведения на Наум Хаджимладенов в София

През лятото на 2024 година се навършват 130 години от рождението на изтъкнатия български художник, живописец и график Наум Хаджимладенов (1894 -1985 г.). Годишнината се отбелязва с възпоменателна изложба в Художествената галерия "Проф. Васил Захариев" в родния град на твореца Самоков и столичната галерия Artmark . Наум Хаджимладенов е един от..

публикувано на 27.08.24 в 08:10

Хуан Карлос Отеро ще води първия у нас професионален уъркшоп по фламенко

Испанският хореограф, танцьор и преподавател Хуан Карлос Отеро пристига след броени дни в нашата страна. В София той ще води първия за България професионален уъркшоп по фламенко танц. Заниманията ще се проведат от 7 до 11 септември в Регионалния център за съвременно изкуство "Топлоцентрала", а организатор е фондация "Ден Гри". Уъркшопът, който е..

публикувано на 26.08.24 в 17:50
Георги Караманев, Етиен Янев и Радина Владимирова

Дигитални двойници – за и против

Искате ли да общувате с дигитален двойник на ваш близък или любим човек? Бихте ли позволили вашите близки да общуват с ваш дигитален двойник след вашата смърт? Къде са границите на идентичността, човешкото и добрия вкус в дигитална среда? “Вечното аз” е във фокуса на дискусията в това издание на “Гласът на времето”. В него се обсъжда възможността..

публикувано на 26.08.24 в 16:00