Преди няколко години на български език беше публикуван романът "Машини като мен" на британския писател Иън Макюън. "Машини като мен“ разказва за хуманоиден робот, закупен от човешко същество, който изключително бързо се учи на това да бъде колкото се може по-близо до човека, да бъде колкото се може повече човек.
Този текст се нарича така заради представата, която човечеството добива за машините и роботите. Повечето от нас си представят хуманоиден робот, когато чуят за роботи. Това казва младата инженерка Галина Ангелова, която заедно с приятеля си Недко Перчемлиев създава машини. Не хуманоидни, а машини, които помагат при производството на други неща, най-вече в хранително-вкусовия сектор. Някой от тях приличат на голяма ръка, която върши някои дейности вместо човека.
Представете си, че искате да можете да белите тикви механизирано. Каква машина би била нужна за този процес? Недко Перчемлиев и Галина Ангелова ще я проектират и изработят. Двамата млади инженери са от Димитровград, Недко е докторант и преподавател в Химикотехнологичния и металургичен университет в София, а Галина пише докторат към Университета по хранителни технологии в Пловдив. Производствената им база се намира в София, в нея има големи и сложни машини, а Недко и Галина вече са изработили машина за белене на тиква по поръчка от клиент.
Само че те не са инженерите, посветени изцяло на машините. Дават си сметка, че човешките умения – като рисуването, свиренето на саксофон и засаждането на гора – ще съпътстват човечеството винаги. Това е и голямата им мечта – да имат място, което да превърнат в гора – по едно засадено дърво за всяка създадена машина.
Чуйте цялото предаване в звуковия файл.
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..
Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..
Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg