Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нотариус Камен Каменов отговаря на слушателски въпроси

Какви са възможностите да се строи върху земеделска земя?

Снимка: БГНЕС

Какви са възможностите да се строи върху земеделска земя? Законът за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ) има дълга история и много промени. Той урежда материята на земеделските земи. 

Темата коментира нотариус Камен Каменов в предаването "Законът и Темида":

"Основно трябва да знаем по ЗСПЗЗ, че земеделските земи са тези, които са предназначени за земеделско производство и едновременно с това не се намират в границите на населените места и селищните образувания, определени с подробен Устройствен план или с околовръстен полигон; тези, които не са включени в Горския фонд; незастроени със сгради на промишлени или други стопански предприятия; почивни или здравни заведения; религиозни общности или други обществени организации; дворове или складови помещения; незаети от открити мини и кариери, енергийни, напоителни или транспортни съоръжения за общо ползване и прилежащите им части. 

Камен Каменов и Анелия Торошанова в студиото на предаването

Начинът за използване на земята трябва да е такъв, че да не уврежда по принцип почвата и да не е в противоречие на санитарно-хигиенните, противопожарните и екологичните норми, установени от българското законодателство.

Според Разпоредбата на чл. 3, ал. 5 от Правилника за прилагане на Закона за земята, ако има нужда и желание на собствениците да строят върху земеделските си земи, без да променят предназначението им, строителството се решава само при условие че сградите и съоръженията ще са свързани с ползването на земята. Разрешаването и извършването на строителство се осъществява при условията и по реда, установени със Закона за устройството на територията, Наредбата от 2012 г. за строителство върху земеделски земи без промяна на предназначението."

Повече можете да научите от звуковия файл.

Снимки – БГНЕС, БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Стоев

Георги Стоев: Посланието на ЕК е – ние ви приемаме, защото не искаме да ви дадем на СССР

Какви грешки бяха направени по време на кампанията за влизането ни в еврозоната, как дезинформацията  създаде страхове в обществото , какво ни казва Докладът на ЕК за върховенството на правото в България , коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев"  Георги Стоев , икономист, автор на платформата..

публикувано на 11.07.25 в 16:00
Снимката е илюстративна

Наследен имот – право на придобиване

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Симеон Симеонов, София : Пенсионер съм, на 65 години. Мой съсед предизвика умишлено инцидент, като заведе дело срещу мен, твърдейки, че съм го набил. Районният съд отсъди в негова полза, а аз обжалвах пред Окръжен съд. И двете..

публикувано на 11.07.25 в 14:35
д-р Деян Драгиев

Закон за несъстоятелност на физическите лица – ще бъдат ли защитени интересите на гражданите?

Ще бъдат ли защитени интересите на гражданите с приемането на Закона за несъстоятелност на физическите лица? Какви са ? Коментар в юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида" прави консултантът д-р Деян Драгиев – адвокат, член на Софийска адвокатска колегия, с практика в сферата на търговското право, гражданския процес и..

публикувано на 11.07.25 в 12:40

Ако паметта избледнява, дали вината изчезва?

История, памет  и един разказ за научените и пропуснати уроци 30 години след едно от най-мрачните събития в новата европейска история – трагедията в Сребреница от юли 1995 година, случила се по време на Босненската война в контекста на разпадането Югославия. В Международния ден за възпоменание на жертвите на геноцида в Сребреница от 1995..

публикувано на 11.07.25 в 12:05
Катерина Судак

Катерина Судак: Сладкарството е изкуство, а всяка хапка – удоволствие с история

Днес рубриката "Мигранти с таланти" запознава слушателите на "Нашият ден" с украинката Катерина Судак , която е сладкар-шоколатиер от слънчева Одеса. Именно там завършва с отличие магистратура в Одеска национална академия по хранителни технологии. Днес Катерина е на 33 години, но вече притежава над 12-годишен опит в създаването на изкушения, които..

публикувано на 11.07.25 в 11:10