Какви са възможностите да се строи върху земеделска земя? Законът за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ) има дълга история и много промени. Той урежда материята на земеделските земи.
Темата коментира нотариус Камен Каменов в предаването "Законът и Темида":
"Основно трябва да знаем по ЗСПЗЗ, че земеделските земи са тези, които са предназначени за земеделско производство и едновременно с това не се намират в границите на населените места и селищните образувания, определени с подробен Устройствен план или с околовръстен полигон; тези, които не са включени в Горския фонд; незастроени със сгради на промишлени или други стопански предприятия; почивни или здравни заведения; религиозни общности или други обществени организации; дворове или складови помещения; незаети от открити мини и кариери, енергийни, напоителни или транспортни съоръжения за общо ползване и прилежащите им части.
Начинът за използване на земята трябва да е такъв, че да не уврежда по принцип почвата и да не е в противоречие на санитарно-хигиенните, противопожарните и екологичните норми, установени от българското законодателство.
Според Разпоредбата на чл. 3, ал. 5 от Правилника за прилагане на Закона за земята, ако има нужда и желание на собствениците да строят върху земеделските си земи, без да променят предназначението им, строителството се решава само при условие че сградите и съоръженията ще са свързани с ползването на земята. Разрешаването и извършването на строителство се осъществява при условията и по реда, установени със Закона за устройството на територията, Наредбата от 2012 г. за строителство върху земеделски земи без промяна на предназначението."
Повече можете да научите от звуковия файл.
Какви грешки бяха направени по време на кампанията за влизането ни в еврозоната, как дезинформацията създаде страхове в обществото , какво ни казва Докладът на ЕК за върховенството на правото в България , коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Георги Стоев , икономист, автор на платформата..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Симеон Симеонов, София : Пенсионер съм, на 65 години. Мой съсед предизвика умишлено инцидент, като заведе дело срещу мен, твърдейки, че съм го набил. Районният съд отсъди в негова полза, а аз обжалвах пред Окръжен съд. И двете..
Ще бъдат ли защитени интересите на гражданите с приемането на Закона за несъстоятелност на физическите лица? Какви са ? Коментар в юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида" прави консултантът д-р Деян Драгиев – адвокат, член на Софийска адвокатска колегия, с практика в сферата на търговското право, гражданския процес и..
История, памет и един разказ за научените и пропуснати уроци 30 години след едно от най-мрачните събития в новата европейска история – трагедията в Сребреница от юли 1995 година, случила се по време на Босненската война в контекста на разпадането Югославия. В Международния ден за възпоменание на жертвите на геноцида в Сребреница от 1995..
Днес рубриката "Мигранти с таланти" запознава слушателите на "Нашият ден" с украинката Катерина Судак , която е сладкар-шоколатиер от слънчева Одеса. Именно там завършва с отличие магистратура в Одеска национална академия по хранителни технологии. Днес Катерина е на 33 години, но вече притежава над 12-годишен опит в създаването на изкушения, които..
Какви грешки бяха направени по време на кампанията за влизането ни в еврозоната, как дезинформацията създаде страхове в обществото , какво ни..
Възпитателната функция на училището напоследък е изтъквана от МОН и от учителските синдикати като основен дефицит на средното ни образование. Дори сюжетите..
Колко видимо може да бъде невидимото и възможно ли е да имаме очи и сетива за него? На 13 юли от 19.00 часа в Габровския драматичен театър "Рачо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg