Какви са възможностите да се строи върху земеделска земя? Законът за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ) има дълга история и много промени. Той урежда материята на земеделските земи.
Темата коментира нотариус Камен Каменов в предаването "Законът и Темида":
"Основно трябва да знаем по ЗСПЗЗ, че земеделските земи са тези, които са предназначени за земеделско производство и едновременно с това не се намират в границите на населените места и селищните образувания, определени с подробен Устройствен план или с околовръстен полигон; тези, които не са включени в Горския фонд; незастроени със сгради на промишлени или други стопански предприятия; почивни или здравни заведения; религиозни общности или други обществени организации; дворове или складови помещения; незаети от открити мини и кариери, енергийни, напоителни или транспортни съоръжения за общо ползване и прилежащите им части.
Начинът за използване на земята трябва да е такъв, че да не уврежда по принцип почвата и да не е в противоречие на санитарно-хигиенните, противопожарните и екологичните норми, установени от българското законодателство.
Според Разпоредбата на чл. 3, ал. 5 от Правилника за прилагане на Закона за земята, ако има нужда и желание на собствениците да строят върху земеделските си земи, без да променят предназначението им, строителството се решава само при условие че сградите и съоръженията ще са свързани с ползването на земята. Разрешаването и извършването на строителство се осъществява при условията и по реда, установени със Закона за устройството на територията, Наредбата от 2012 г. за строителство върху земеделски земи без промяна на предназначението."
Повече можете да научите от звуковия файл.
Красимир Колев завършва кулинарно училище в Добрич, а след това икономическа специалност във Варна. Страстта да експериментира в кухнята обаче не го напуска през годините. Така се раждат рецептите за хумуси от бял боб, а впоследствие се появяват и авторски рецепти за сладка и разядки. Най-голямото предизвикателство в досега изминатия път се..
Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални ефективни стачни действия – кои са спорните моменти в колективния трудов договор в Lege Artis коментира д-р Валентин Димитров , представител на Асоциацията на университетските болници. Протест ще има, ако шефовете на болници не подпишат колективен трудов договор за отрасъл..
Днес се състоя официално откриване на сектор за кенгуру-грижа към Интензивно отделение на клиниката по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом". В кенгуру-сектора родители на недоносените деца под лекарски и акушерски контрол ще бъдат обучавани в специфичните грижи, изискващи отглеждането на децата с ниско тегло и/или висок риск. Семействата ще..
Специализанти по медицина и представители на здравните власти поставиха начало на преговорите за решаване на проблемите в сектор здравеопазване – какви са акцентите от първата проведена разказва в Lege Artis Кристиян Райчев , председател на Асоциацията на студентите по медицина в България за София и част от инициативния комитет "Бъдеще в..
Несъгласието за даряване на органи, тъкани и клетки да се изразява в декларация, вместо в здравноосигурителната книжка, предвижда проект за промени в Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки, публикуван на сайта на Министерството на здравеопазването за едномесечно обществено обсъждане – коментар в Lege Artis на адвоката по медицинско..
Американският актьор режисьор, продуцент и двукратен носител на "Оскар" Том Ханкс, дебютирал като писател със сборника с разкази "Рядък модел", се завръща..
В “Нашият ден“ представяме филм "Българите от Маутхаузен" с автори Андрея Тодорова, Кристина Каньова, Калоян Колев, ученици в Националната професионална..
"Родих се в Сопот на 1850 година. Свърших трикласното училище там; следвах на 1867 година в четвърти клас на Пловдивската гимназия... Записах стихове –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg