Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Микродействия от една минута от Тарковски в изложбата на Мудов

Иван Мудов, "Една минута Сталкер"
Снимка: Калин Серапионов

"Една минута Сталкер" е името на изложбата на един от най-значимите ни концептуални художници – Иван Мудов, която е и първата самостоятелна изложба в галерията на "Топлоцентрала" и втора изложба в "Бял куб".

Иван Мудов се вдъхновява от 161-минутната лента "Сталкер" на руския режисьор Андрей Тарковски, която българският художник пресъздава в мащабна видеоинсталация. В концентриран вид той създава монументална картина, съставена от независими едноминутни микродействия.


Произведението в галерия "Бял куб" отразява по ироничен начин отношението на артиста към актуалната тема за извършената легализация на пиратството и "кражбата" на интелектуална собственост в Русия. Част от изложбата са и картините "Период", които художникът създава между 2014 и 2020 г., както и във времето на изолация 2020 - 2021 г. Те представляват отново поредици от малки точки, които отмерват време и преживявания в криптиран вид като таен шифър на споделяне, разказва Иван Мудов:

"Първо имах идея за самата структура на моята работа. Нямаше голямо значение кой ще е филмът, защото исках да разделя филм от 161 минути на 161 части. Обикновено работя с по-холивудски филми, но тук реших, че това е най-подходящото, защото в моята работа става въпрос за време. А Тарковски работи много с понятието за времето и беше най-подходящ. Ирония няма в тази част от работата. Иронията е по-скоро ироничното намигване към ситуацията с Русия, защото руснаците легализираха пиратството, това е такова намигване към тях."


Музиката в инсталацията е композирана от Сибин Василев на базата на оригиналния звук от филма на Тарковски. И в този си филм Тарковски залага на реалистичния подход към фантастичното кино, както казва той "добрата фантастика трябва да бъде близо до ежедневното". Пърформансът е един нов поглед към лентата. Част от изложбата са и картините от серията "Период", те представляват поредици от малки точки, които отмерват време и преживявания в криптиран вид като таен шифър на споделяне. Мудов използва графичните символи, сенките, тежестта, количествата. Изложбата "Една минута Сталкер" може да бъде разгледана до 14 юни в галерията на "Топлоцентрала".



Снимки: Калин Серапионов, Ангелина Грозева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова книга с разкази на Пламен Антов

Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи.  Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " .  В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..

публикувано на 20.02.25 в 18:00

Николай Поляков със спектакъл за Георги Марков

"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч.  Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..

публикувано на 20.02.25 в 16:12

Румен Денев с премиера на романа "Бреговете на Бохемия"

Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..

публикувано на 20.02.25 в 16:09
„Магическият фенер“ на Антон Митов

Художествената академия – в началото и днес

Изложбата "Академията в Княжество и Царство България", с куратор Милена Балчева-Божкова, представя ранната история на Художествената академия, изтъквайки ролята на българските владетели в нея. Тази роля - може би по инерция - дълго оставаше в сянка, затъмнена от приноса на общественици, художници и първи преподаватели в Рисувалното училище. И тях ги..

публикувано на 20.02.25 в 16:05

Три дискусии и една книга, посветени на литературната критика

Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..

публикувано на 20.02.25 в 15:56