През новата учебна година няма да има проблем с интеграцията на украинските деца в българските училища, каза по-рано министърът на образованието Николай Денков.
Към момента в образователната система има 523 украински деца. Системата може да поеме между 20 и 40 хиляди. Условието – ваксиниране по българския имунизационен календар. Огромна част от украинските деца завършват учебната година онлайн и по украинската програма.
“Образователната система може би е единствената, която имаше подготовката за работа с деца-бежанци, още от преди украинската криза. Още с предишната криза, по време на войната в Сирия, се изгради една система. Приеха се необходимите нормативни документи, за да има процедура за достъп на децата до българските училища“, казва в “Нашият ден“ Ива Парцалева от Върховния комисариат на ООН за бежанците и пояснява:
“От 2017 г., когато се прие конкретната наредба, съвместно с МОН работим по обучаването на учители и тяхната подготовка за работа с тази целева група. Министерството на образованието беше положило предварително усилия, за да може да не бъде напълно изненадано от тази нова вълна от бежанци.“
Тя посочи още, че децата на украинските бежанци масово продължиха да учат онлайн в Украйна през годината:
“Държавата там доста бързо успя да се организира и да предостави в почти всички райони такава възможност за своите ученици. Затова през учебната година, която мина, имаме сравнително малък процент деца, записани в училище у нас.“
Имаме 1311 заявления, подадени от граждани на Украйна за записване на деца в детски градини и училища. 82 деца по данни на МОН са започнали да посещават детски градини и 439 – училище, което е много нисък процент на фона на тези над 35 000 деца, които са в България.
Според нея продължаването на онлайн обучението не е най-добрият подход и е добре в Министерството на образованието да се мисли как тези деца да бъдат информирани по процедурата за записване в българските училища.
“Най-голямата слабост на системата до момента е, че децата бежанци влизат в определен клас и започват да учат редом с останалите. Нашата система не предвижда подготвителни класове и групи“, посочва още Парцалева.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg