Какво е състоянието на ВиК сектора и какви са възможностите за европейско финансиране? Има ли шанс за подобряване на услугата за потребителите и успокояване на цените? Преди дни се състоя конференция, посветена на възможностите за европейски финансиране във ВиК сектора.
Изводи от конференцията
“Въпреки че има средства, те са по различни институции и се използват по различни критерии – едните отиват към общините, другите към ВиК операторите. Проблемът е, че липсва обединяващото звено, което да приоритизира инвестициите. Наистина трябва да се направи един голям стратегически план за инвестиции“, казва в “Нашият ден“ инж. Иван Иванов, председател на Българската асоциация по водите, и допълва:
“Очевидно има план, но не е добре оповестен. Според мен той не се изпълнява. Той е наличен, може хората в Министерството да го следват, но очевидно му липсва тази публичност, която да ни увери, че това се случва.
В момента МРРБ подготвя планове за ревизия на т.нар. “басейни“. Това са изключително важни рамкови документи, които слагат мерки и приоритизират тези мерки, но липсва комуникацията между двете министерства, която да доведе до правилното използване на средствата.“
“За никой не е тайна, че се очаква увеличение на водата за битови потребители“, посочи още той.
“Надеждата ми е в приемане на Закона за водоснабдяване и канализация, чрез който да коригираме всичките административни и процедурни пречки, които сами сме си създали“, посочи още инж. Иванов.
Проблеми във ВиК отрасъла
“Проблемите в отрасъла са трупани с години и трудно ще ги решим за кратко време, но е важното да се опитваме да ги решаваме системно.
Преди повече от 10 години течовете по улиците бяха по-видими, а авариите се отстраняваха по-дълго. Това е добрата страна, лошата е, че все пак темпът на инвестициите е по-малък от този, с който трябва да се прави, за да наваксаме необходимата реконструкция на водоснабдителните и канализационните мрежи.
През последните години се влагат особено много средства в изграждането на пречиствателна канализация за оттлачни води, защото имаме изисквания от ЕС да обезпечим с пречистване всички населени места над 2000 жители с пречистване на отпадъчни води.
Теоретично във всяка държава се очаква да се подменят около 3% от водоснабдителната мрежа годишно. При нас процентът е около 1,5.
Не трябва да подценяваме големия размер на неотчетените водни количества, или както ги наричаме “загуби“, средно за страната 60%. В повечето страни в ЕС този процент е 30. Дори на някои места е под 25%. Наричаме го “загуби“, но не всичко това са течове.
Освен мерките за подмяна на водопроводите, със сигурност трябва да обърнем внимание и на това, кой как ползва водата и дали се измерва коректно. Дори дали се заплаща в последствие, след като е измерена коректно. Имаме нужда от малко по-целенасочени усилия в тази посока. В последните години недостигът на воден ресурс за питейни цели е голяма тема“, посочва още инж. Иван Иванов.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg