Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стартира световната инициатива "Месец юли без пластмаса"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

За пета година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса“, част от глобалното движение Plastic Free July. Кампанията цели да насърчи хората да ограничат употребата на еднократна пластмаса в ежедневието си и така да спомогнат към борбата със замърсяването с подобни отпадъци.

В рамките на един месец кампанията ни предизвиква да намалим използването на пластмасови продукти за еднократна употреба, които се нареждат сред основните замърсители на природата през последните години.

“Целта ни е да създаваме една активна гражданска общност с идеята за устойчиво развитие и устойчив живот в Синеморец. Март месец започнахме една инициатива, която се казва “Зелен Синеморец“, насочена към информиране на хората и привличане към използване на торби за пазаруване за многократна употреба. Реализираме работилници за изработка на торби, които подаряваме и раздаваме. До момента сме раздали около 100 такива торби. На 8 юли ще имаме отворена публична прожекция“, разказва в “Нашият ден“ Драгомира Раева, която работи в Читалище “Синева“ в село Синеморец.

“В момента сме обградени от пластмаса и буквално я изяждаме с морските обитатели, които консумираме, тя попада и в нашето тяло. Грубо казано всеки месец поглъщаме аналога на една дебитна карта. Доста пластмаса попада в нашите тела и това е притеснително. Имаме един огромен скок, който не е естествен, и има последствия както върху самата природа, така и върху нас самите“, казва в “Нашият ден“ Стойчо Наков, собственик на зелен бизнес у нас.

“Има промяна, в големите градове в София виждаме все повече магазини, в които може да се пазарува в собствен съд. За съжаление продължаваме да виждаме всеки ден хора с пластмасови и картонени чаши“, казва в “Нашият ден“ Елеонора Йосифова, природозащитник от екологично сдружение “За Земята".

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30
Мемориалът в планината Ръшмор

В Деня на независимостта на САЩ празнуваме българо-американското приятелство

На днешната дата (4 юли) САЩ отбелязва своя национален празник – Деня на независимостта . През 1776 година след Американската революция бившите 11 британски колонии обявяват своята независимост от британската корона. С подписването на Декларацията за независимостта тогавашният Конгрес поставя основите на американската държава, като "страна на..

обновено на 04.07.24 в 16:25

Европейско финансиране за семейни фирми и креативни индустрии – възможности и успехи

В рубриката “Темата на деня” на предаването “Нашият ден” обсъждаме с адвокат Биляна Тончева възможностите за европейско финансиране за развитие на креативните и творчески индустрии. Европейските фондове предоставят до 150 хиляди лева безвъзмездно финансиране за български предприятия и фирми от творческите индустрии по оперативна програма “Иновации и..

обновено на 04.07.24 в 12:06
Фабриката

Валтер Гропиус: Пионерът на модерната архитектура

Валтер Гропиус (на немски: Walter Gropius) е германски архитект, който е оставил дълбок отпечатък в историята на модерната архитектура. Той е един от основателите на прочутата школа "Баухаус“ и е сред пионерите на модернизма, заедно с Лудвиг Мис ван дер Рое и Льо Корбюзие. В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" говорим за него,..

обновено на 04.07.24 в 10:49

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40