Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милен Керемедчиев: Ако изтеглим нотата за руските дипломати, показваме беззъба политика

Милен Керемедчиев
Снимка: БГНЕС

Премиерът в оставка Кирил Петков заяви, че няма да промени решението за изгонване на 70 руски дипломати и служители.

“Явно от встъпването в длъжност на министър-председателя Петков, той пое на ръчно управление част от функциите, касаещи външната политика на страната ни. Видя се, че в разговорите за РСМ и сега с изгонването на руските дипломати, се вижда, че решенията са в неговите ръце“, казва в “Нашият ден“ Милен Керемедчиев, бивш зам.-министър на вътрешните работи.

“Съмненията за двойна политика от гледна точка на външните отношения на България са по основни въпроси е факт.

Може да се свика извънредно заседание на Министерския съвет, защото в Съвета за национална сигурност при министър-председателя не присъства представител на Министерство на икономиката. Като се касае за национална сигурност, трябва да се вземат всички последствия от вземане на решения, които касаят всички аспекти на нашия живот.

Ако България изтегли нотата, ще влезе в историята със своята беззъба външна политика. Нито една чужда държава не може да казва на България как да води. Това е решение, взето от нашата държава и чуждите посланици трябва да го уважават“, посочва още той.

РСМ

“След като френското предложение към двете държави е модифицирано, а г-жа Ганчовска каза, че не е запозната в подробности дали има такава промяна, или няма. Защото, ако има такава промяна, това означава, че ние трябва да се върнем отново на масата на преговорите, както има решения на МС, то трябва да бъде върнато отново в МС.

Ако това наистина е така, се връщаме в позиция нула, защото парламентът трябва да се произнесе отново по направените промени.

С това предложение имаме добър шанс двустранният въпрос да бъде повдигнат на европейско ниво и всъщност контролът за изпълнението на споразумението. Във френското предложение е записано не само споразумението с България за добросъседство, но и споразумението с Гърция“, посочва още Керемедчиев.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

История с мечки – или какво трябва да знаем, когато отидем с кошница в гората

Последното издание на популярното ловно-рибарско предаване "И рибар съм, и ловец съм" е посветено, както винаги, на теми, изключително интересни за природолюбителите.  Като например, големия традиционен за началото на април празник – Празника на гората! А вторият сюжет ни спира дъха, защото става дума за мечки! Нашите родни български мечки в..

публикувано на 07.04.25 в 16:45
Васил Велев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Мъдри мисли за наследствените демокрации в Азия

Журналистът и пътешественик Васил Велев споделя своите мисли за различните видове управления в Азия. Наследствени демокрации или наследствени монархии? Общото между Дюран Дюран, Баден-Баден и народнодемократичната република. За един султанат, бивша руска стриптийзьорка, един крал и военните режими. Икономика, богатства, коне и кучета, рак и водка...

публикувано на 07.04.25 в 14:04

Импулсът в мен: Бавен интернет

Забавянето на мрежата е проблем, с който се сблъсква всеки, независимо дали у дома, в офиса или някъде навън. Забавянето може да се дължи на различни причини – от претоварени рутери до проблеми с честотната лента.  Докато разглеждаме причините, ще предложим практически стъпки за отстраняването им. Бавният интернет професионално се нарича..

публикувано на 07.04.25 в 13:34

Монография за бъдещето на комуникациите в ерата на ИИ

Центърът за книгата и департамент "Медии и комуникация" представят днес монографията -"ПР и изкуствен интелект"- автори Десислава Бошнакова и Евелина Христова. Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в книжарницата на корпус I на Нов български университет. Повече познания за човешкия интелект ще ни помогнат да разберем изкуствения Водещ ще..

обновено на 07.04.25 в 11:22

Започна записването за конкурса "Сайт на годината"

Започна записването за конкурса "Сайт на годината" , който се провежда за осми път. За фокуса на конкурса тази година, категориите и наградите, и тенденциите в развитието на българската уебсреда в "Нашият ден" говори Жюстин Томс от "Фондация за активно развитие на уеб". Конкурсът е насочен към собствениците и създателите на сайтове и..

публикувано на 07.04.25 в 10:46