Самотен охлюв, изградил собствена реалност, в която да се скрие от външния свят, излиза от черупката си заради друга такава. В нея открива любовта и желание да се справи със страховете си, но именно в техния капан се озовава. Тази поетична анимационна история – колкото за малки, толкова и за големи – се развива в 16 минути, които в последно време впечатляват не само зрителите, но и критиката и гилдията.
Късометражният анимационен филм "Любовни черупки“ – не по-малко самотният остров сред българските анимации, както го определя режисьорът му – бе въвлечен в серия от отличия.
Историята на охлюва получи две награди от Световния фестивал на анимационния филм във Варна тази година, награден беше и на фестивала на българското документално и анимационно кино "Златен ритон“. И на фестивала "Златен кукер“ беше отличен, и то с Наградата за най-добър български филм на името на Пройко Пройков. А на първото издание на Националния фестивал на българското кино, който възроди наградите "Васил Гендов“ на Съюза на българските филмови дейци, получи три награди – за сценарий, за анимация и за най-добър анимационен филм.
Много признания за кратко време, а самият филм отнема цели четири години на своите създалите. Години усърдна работа, за да се сътвори реалност като никоя друга. Филмът съчетава похватите на игралното кино и анимацията, които спомагат да бъде изградена сложната драматургична структура и повествователните кодове в анимационния сюжет. Двата свята, между които се опитва да живее охлювът, са създадени на базата на изкуство и реален живот – природата е заснета с камера, а върху кадрите чрез 2D и 3D анимации са нарисувани героите.
За онова, което рисуваш, за да оживее на екрана и да предаде посланието ти към зрителите; за черупките, в които се крием, и за илюзиите, в които искаме да живеем; за анимационното кино като вселена, в която човек сам избира да попадне, в "Кино с думи“ говорят Свилен Димитров, режисьор и сценарист на "Любовни черупки“, и 3D аниматорът Здравко Миленов, също отговорен за добрата и отличена неведнъж вече анимация.
В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...
Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..
Ясен Григоров и Ина Христова са българските илюстратори, финалисти в 62-рото издание на Панаира на детската книга в Болоня. В "Артефир" Григоров споделя, че от всички досегашни участия в голямото международно събитие, тазгодишното е двойно по-специално, защото този път представя България като илюстратор на книгата "Мил домашен комар" от..
"Морето, празници, танци" е озаглавена изложбата, с която художничката Стефка Аройо прави своето завръщане на софийската артсцена. Изложбата, която бе открита на 23 януари от проф. Станислав Памукчиев в СБХ – "Шипка" № 6, може да бъде посетена до 8 февруари. Част от платната в експозицията "Морето, празници, танци" са притежание на..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А. Моцарт. Режисьор и автор на драматизацията е Христина Арсенова от Бургаския куклен театър, а авторската музика в спектакъла е дело на композитора Владимир Джамбазов. За юбилея, историята и..
"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно..
Известната камерунска писателка и активистка Джаили Амаду Амал е специален гост на третото издание на инициативата "Нощ на четенето" на 24 януари от..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg