Когато мислим за НАСА, едва ли си ги представяме като дизайнери на раници (макар че, ако съдим от модата на тениските и суичърите с тяхното лого, можем да заподозрем, че основно с моден дизайн се занимават). Но живеем във времето на умните вещи – телефоните ни побират хиляди библиотеки, прахосмукачките-роботи имат повече изчислителна мощ от първите уреди на "Аполо", тъй че и раниците не правят изключение.
Раницата на НАСА е проектирана така, че да помага на астронавтите в техните пилотирани мисии до Луната.
Луната не е приятно място да се загубиш и затова раниците от ново поколение ще картират повърхността ѝ, създавайки карти с безпрецедентна разделителна способност с каквито още не разполагаме. Раницата се нарича KNaCK (Kinematic Navigational and Cartography Knapsack) и е снабдена с последната версия на скенера LIDAR, който използва лазерен лъч, за да сканира пространството. Събраните данни ще служат не само за навигация, а и за научни цели, а в бъдеще и за гарантиране на безопасността на хората и роувърите.
На Луната GPS няма, тя е доста враждебна и еднородна среда и е доста важно за човека или апаратът да знае къде се намира, къде е точката, до която трябва да стигне; колко път е изминал и колко остава.
От НАСА вече са тествали технологията във вулканичен кратер в края на 2021 г. И сега две частни компании трябва да довършат прототипа. В момента раницата KNaCK тежи 18 кг., горе-долу колкото тази на третокласник в родната образователна система, но там постоянно се влагат усилия теглото още да намалее.
Чуйте още малко по тази любопитна тема от Никола Кереков.
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg