Когато мислим за НАСА, едва ли си ги представяме като дизайнери на раници (макар че, ако съдим от модата на тениските и суичърите с тяхното лого, можем да заподозрем, че основно с моден дизайн се занимават). Но живеем във времето на умните вещи – телефоните ни побират хиляди библиотеки, прахосмукачките-роботи имат повече изчислителна мощ от първите уреди на "Аполо", тъй че и раниците не правят изключение.
Раницата на НАСА е проектирана така, че да помага на астронавтите в техните пилотирани мисии до Луната.
Луната не е приятно място да се загубиш и затова раниците от ново поколение ще картират повърхността ѝ, създавайки карти с безпрецедентна разделителна способност с каквито още не разполагаме. Раницата се нарича KNaCK (Kinematic Navigational and Cartography Knapsack) и е снабдена с последната версия на скенера LIDAR, който използва лазерен лъч, за да сканира пространството. Събраните данни ще служат не само за навигация, а и за научни цели, а в бъдеще и за гарантиране на безопасността на хората и роувърите.
На Луната GPS няма, тя е доста враждебна и еднородна среда и е доста важно за човека или апаратът да знае къде се намира, къде е точката, до която трябва да стигне; колко път е изминал и колко остава.
От НАСА вече са тествали технологията във вулканичен кратер в края на 2021 г. И сега две частни компании трябва да довършат прототипа. В момента раницата KNaCK тежи 18 кг., горе-долу колкото тази на третокласник в родната образователна система, но там постоянно се влагат усилия теглото още да намалее.
Чуйте още малко по тази любопитна тема от Никола Кереков.
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg