Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Клон, вейка, гранка, чеп

Снимка: Pixabay

Става въпрос за разнообразието от диалектни думи с общо значение "клон". Те са сред онези присъстващи във всички човешки езици наименования за жизненоважни обекти, въз основа на които се изготвят лингвистични карти. Логично думите за клон са сред основните в Европейския лингвистичен атлас. За съжаление, когато е осъществяван този огромен и важен интернационален проект, в него по напълно извънезикови причини не участва българска комисия.

Това оставя обширни "бели петна" върху българската езикова територия, която, както е известно, надхвърля очертанията на днешната ни политическа карта. Липсата на детайлна карта на изключително разнообразните български диалекти води и до неточности при изясняването на произхода на думите, влиянията между езиците, етническата принадлежност на населението.

Тази празнота се опитват да попълнят учени от Секцията по българска диалектология и лингвистична география на Института за български език при БАН. В предаването "За думите" доц. Илияна Гаравалова представя истинската картина на българското диалектно разнообразие в неговата автентичност чрез наименованията за клон, тяхната мотивация и разпространение във и извън пределите на съвременната ни държава.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..

публикувано на 24.02.25 в 17:00

Анатомия на страха: Епизод 3 – Страхът в различните култури

Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..

публикувано на 23.02.25 в 10:45

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35