Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Летните семинари по български език на Софийския, Великотърновския и Югозападния университет

Снимка: uni-sofia.bg

Когато полезното е приятно, то е многократно по-полезно. Това е подходящият надслов за равносметката от поредното лято, в което големите ни държавни университети организираха международни летни семинари по български език и култура. Така те печелят приятели на страната и езика ни и дават възможност на чуждестранни студенти, преподаватели, преводачи и други заинтересувани да опреснят познанията си в автентична езикова среда. За съжаление войната в Украйна засегна и тази мирна и хуманна дейност.

Югозападният университет трябваше да отмени възстановения преди 5 години летен семинар, тъй като група курсисти от Украйна не можаха да дойдат, споделя проф. Магдалена Панайотова, декан на Филологическия факултет. Тя е убедена, че за българистиката в чужбина и за поддържането на интереса към езика, културата и историята на страната ни трябва да се полагат системни грижи и отчита някои положителни стъпки, предприети от държавата.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Софийският университет има най-дългогодишна традиция в организирането на летен семинар за чужденци. Тази година той е 59-и по ред (заради едното пропуснато поради пандемията лято). Интересът е стабилен, както и тенденцията да се събират хора с различни интереси и степен на владеене на езика. Проф. Панайот Карагьозов, дългогодишен директор на Летния семинар, ни запознава с трима от курсистите. Георгиос Папастоянидис е от Солун и има професионални и емоционални мотиви да опознае България, езика и историята ни, в която намира много общи неща с гръцката. Роман Сахаров е от Русия, но е студент в Полша и се интересува от езика на съвременните медии. Лех Церам е поляк, студент в Лодзкия университет, с българския се справя толкова добре, че не се бои да се впусне в дебрите на родния хип-хоп.

Целия разговор с проф. Карагьозов, Георгиос Папастоянидис, Роман Сахаров и Лех Церам можете да чуете в звуковия файл.

По традиция Великотърновският университет събира най-много курсисти в Международния летен семинар по български език и култура. Тази година те бяха 78 от 24 държави. Доц. Валерия Тодорова, зам.-директор на семинара, разказва как са организирани заниманията за групите с различно равнище на езика и за богатата културна програма, включваща занимания по български фолклор и посещения на интересни и красиви места. Карим Абделати е археолог от Египет, в България намира интересни обекти, но и самата ни страна му харесва много.

Разговора с  доц. Валерия Тодорова и Карим Абделати можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – СУ "Св. Кл. Охридски"


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51
Яна Данаилова

Храната е субстрат на здравето или болестта

Яна Данаилова е докторант по човешка физиология, магистър по хранене и здравен мениджмънт, сертифициран нутриционист и председател на Сдружението на нутриционистите в България, професионален член на Американската асоциация по хранене ( ANA ). Обучението ѝ в България е допълнено от редица специализации в чуждестранни образователни институции и..

публикувано на 17.02.25 в 14:15
Дългоопашат синигер

Мисия, дейности и постижения на Българското дружество за защита на птиците

В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..

публикувано на 17.02.25 в 09:22
д-р Мария Аргирова

Български учени работят върху нови съединения за борба с рака

В края на месец януари бяха връчени наградите "Еврика" за тридесет и пети пореден път. Те се присъждат на млади хора за техните значими постижения в науката, за изобретения с голяма обществена значимост, за постижения в управлението на стопански организации, както и за най-високи резултати в развитието на селскостопански дейности. Носител..

публикувано на 17.02.25 в 08:25