Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

София разказва истории

Снимка: Ани Петрова

Както всеки град с минало, столицата ни съчетава в многопластова картина сгради, улици и пейзажи от различни епохи. За архитекти и урбанисти това е изпит за талант и професионални умения, макар че в определени периоди, като т.нар. социализъм, новото брутално си е разчиствало терена за извисяване над всичко заварено. За съжаление нагли и пошли посегателства върху лицето и духа на града се извършват и днес пред очите ни.

И въпреки това София продължава да е очарователен, зелен и топъл европейски град, богат на история и гледки. Парадоксално или не, това се забелязва повече от гостите на столицата и страната ни.

Ако обаче сме склонни да вдигнем очи от обичайните си маршрути и да намерим място в обременената си памет за нещо ново, ще попаднем в една непозната София. Тъкмо такова преоткриване на града чрез разкази за неговите обитатели, създатели на сгради, архитектурни комплекси и съоръжения предлага екипът на "Исторически маршрути София". Софийските домове, "дворци", Женският пазар, старите улици в центъра крият имената на големи творци, колоритни личности и значими събития, които "оживяват" чрез спомените, документите и случките, издирени и подредени от урбаниста Здравко Петров и съмишленици.


По ненатрапчив и привлекателен начин "маршрутите" дават информация и знания, които със сигурност биха направили децата и младите хора чувствителни и грижовни към града. Затова е радостно, че отделни учители и училища проявяват интерес към обиколките. Има и специална онлайн поредица "Софийските училища", няколко епизода от която вече са готови и достъпни в интернет.

В рубриката "Всичко за образованието" Василена Мирчева, колежка и майка на двама ученици, споделя личните си впечатления от една обиколка около Женския пазар, а Здравко Петров разказва за идеята и потенциала на маршрутите да породят интерес, културни навици и любов към града у бъдещите му стопани.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анатомия на страха: Епизод 3 – Страхът в различните култури

Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..

публикувано на 23.02.25 в 10:45

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54