България вече е единствената страна в Европейския съюз, която не принадлежи на групата на най-високо развитите държави в света. Основната причина за изпадането ни от тази група е неовладяната от няколко правителства смъртност в пандемията от COVID-19. Това показва индексът на човешкото развитие за 2021 г., представен от Програмата на ООН за развитие (ПРООН).
България слиза с четири места надолу в сегашната класация, която отразява данните от 2021 година. В нея страната ни заема 68-о място. Изпреварват я дори Сърбия, Черна гора и Грузия.
Индексът на човешкото развитие измерва благосъстоянието на различните държави - 191 в момента, по три ключови показателя - очаквана продължителност на живота, образованост на населението и брутен национален продукт.
Преди това България беше в първа категория – много високо човешко развитие. Сега лидер в цялата класация е Швейцария, която изпреварва Норвегия. Трета е Исландия, а четвъртото и петото място са за Хонконг и Австралия. Дания, Швеция, Ирландия, Германия и Нидерландия допълват топ 10.
Страната ни е с индекс 0,795, колкото има и Гренада. Точно зад нас са страни като Барбадос, Антигуа и Барбуда, Сейшелите, Шри Ланка, Босна и Херцеговина, Иран, Украйна, Северна Македония и др. Интересното е, че България изпреварва Китай, който е на 79-о място. На най-високо място в категория „високо човешко развитие“ е Албания (№67).
“Сега сме на 68-о място в класацията от общо 191 държави. От 90-та година насам се движим нагоре-надолу. Преди няколко години бяхме в по-добра позиция, но сега сме паднали надолу и това изглежда логично като наблюдаваме процесите у нас и проблемите, които имаме – и със здравеопазването, и с образованието. Това са двата основни показателя, по които се измерва индексът за човешко развитие“, казва в “Нашият ден“ проф. Петранка Филева, зам.-председател на дружеството за ООН в България и подчертава:
“Всеки показател констатира, когато измерваме само икономически ръст, това не е достатъчно. Това е хубавото на индекса на ПРООН, че добавя тези показатели – продължителност на живот и равнище на образование. “
“Продължителността на живот е 71 години у нас, което означава, че не сме на добро място и имаме много какво да правим“, казва още тя и посочва:
“В доклада се предлагат решения, които са важни за нас. Предлагат се инвестиции, сигурност за хората и иновации. Важна е и втората група решения, която предлагат, фокусът е върху образованието.“
Повече кризи от обичайните
“Има рамка, в която човечеството се е движило след края на Втората световна война, но сега има сериозни кризи, за които е нужна сериозна мобилизация. Войната в Украйна и кризите спряха много от предстоящите промени в ЕС, а за света знаем, че се движим до 30 година с едни 17 цели, за които сякаш не остава време да мислим. Няма нещо особено ново от това, че са натрупани повече кризи от обичайните.
Решенията са очертани, важно е и ние в България да имаме способността да се обединим и да търсим най-добрия път, като използваме някакви предложени решения“, казва още проф. Филева пред БНР.
Чуйте пълния коментар в звуковия файл.
Студентката по журналистика и стажант-репортер в програма "Хоризонт" Вили Борисова и майка ѝ - кардиологът д-р Райна Сивова, повдигат завесата към делниците и мечтите в едно българско семейство. В откровен разговор за трудностите, радостта, възпитанието и силата на житейския избор слушателите могат да се убедят в силата и важността на майчината..
Какво да очакваме от политическите процеси в Румъния и Близкия изток? Владимир Митев коментира настоящата ситуация в Румъния като цяло и конкретно засилването на т.нар. "суверенисти" в страната. Във втората част на разговора Владимир Митев отговаря на въпроса какво можем да очакваме от сегашната хаотична обстановка в Близкия изток след падането на..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Харалампи Тодоров, Плевен: При развод майката остава във фамилното жилище, където отглежда сама, без втори брак, двете си деца (син и дъщеря). След години синът ѝ се жени и напуска тясното двустайно жилище. Майката го дарява на дъщеря..
Медицинското право е известно в обществото най-вече с т.нар. "дела за лекарски грешки". Медицинското право обаче включва много по-широк аспект от дейности – като започнем от електронното здравеопазване, минем през употребата на изкуствен интелект в здравеопазването, разчитането на всички изследвания – образни и лабораторни, медицинския туризъм,..
"Шенген" с 37%, "дубайски шоколад" с 26 на сто и "санитарен кордон" с 24% от гласовете са знаковите думи и изрази на 2024 година за България. Така гласуваха хората в традиционното проучване на обществените нагласи "Думи на годината с Как се пише?" След тях сред първите десет са "Гунди", която беше на косъм да влезе в челната тройка, "избори",..
Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата..
"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно..
Известната камерунска писателка и активистка Джаили Амаду Амал е специален гост на третото издание на инициативата "Нощ на четенето" на 24 януари от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg