Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ало, Космос! Говори Виктория Танева!

Снимка: hello-space.eu

Независимо колко необятно и недостижимо е едно място, ако направим крачка към него и пожелаем да го изследваме, то лека-полека ще започне да разкрива своите тайни пред нас. Необятността не е нищо повече от възможност, а ние сме малките хора, достойни за големи възможности. В това вярва 17-годишната Виктория Танева, която не би заменила Френската гимназия, в която учи, за нищо на света. Дори и за космоса, в който за момента лети само в книгите, филмите и мечтите си.

Преди да се заплени от мистерията му, Виктория попада в дълбините на киното. То я провокира да си зададе първия въпрос за Вселената, който води след себе си купища такива. Така започва и магията на познанието. Тя осъзнава, че колкото повече чете и учи, толкова повече разбира колко не знае, и това я впечатлява и привлича.

За Виктория космосът е процес, който се развива не само информативно, но и исторически. Той разказва за развитието на човечеството, което не се уморява да търси и намира. Също като нея.

Именно това търсене я води и до тазгодишното издание на научния фестивал "Ало, Космос! Говори България!", който отново даде възможност на децата, чиито мечти се простират чак до космоса, да задават въпроси към НАСА за бъдещето на човечеството отвъд Земята. В рамките на ден Виктория става доброволец, който влиза в ролята на лидер на личните асистенти и намира не само познанието, от което има нужда, но и съмишленици – хора, посветени на науката, с които се учи на екипна работа. Това е ново предизвикателство за 17-годишното момиче. От работата си по фестивала тя разбира, че екипността е еквивалент на сплотеност и носи отговорност, не по-малка от тази на лидера.

Според Виктория човек няма как да стане лидер, ако не знае какво означава да бъде воден. Само когато сме готови да поемем нужната отговорност и имаме и необходимите знания, можем да бъдем подготвени да водим хора, които ни вярват и в които ние вярваме. Всеки един ден имаме шанса да се усъвършенстваме, затова, за да можем да полетим в космоса, първо трябва да повярваме в себе си тук, на Земята.

Виктория Танева достига до тези изводи благодарение и на срещата си с американската астронавтка Анна Фишър – първата майка, отишла в космоса. Фишър гостува, макар и дистанционно, във второто издание на "Ало, Космос! Говори България!", организирано от българския "Атлантически клуб", и сподели своя опит с любопитните деца, взели участие във фестивала.

Човек трябва да вярва в себе си, а мечтите му са тези, които ще го напътстват в живота, смята Виктория. За нея полетът в необятността на космоса би могъл да бъде реализирана мечта. Тя не спира да му се обажда и е сигурна, че макар професията ѝ, която тепърва ще упражнява, да не бъде изцяло свързана с космоса, има ли възможност да достигне до него – ще се възползва.

България също иска да се обади на космоса отново, мотивацията да се организира трето издание на фестивала е много голяма, твърди 17-годишната ученичка във Френската гимназия. Тя е на мнение, че страната ни има голямо участие в космоса, макар и често то да остава скрито за голяма част от нас. Интерес към космическото пространство има, просто не е достатъчно провокиран. Фестивали като "Ало, Космос!" обаче могат да променят това.

Вървим към прогрес и всеки изминал ден наблюдаваме такъв. А и ако успеем да опознаем себе си като малък космос, защо да не опознаем и по-големия?!

Целия разговор с Виктория Танева чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започват проявите за отбелязването на 225 години от рождението на Колю Фичето

В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на 225 години от рождението на възрожденския майстор-строител Колю Фичето. Честването е организирано от Община Дряново и Исторически музей - Дряново, под патронажа на Министерството на културата...

публикувано на 23.01.25 в 17:00

Емоции и интелект, представени в балканските езици и култури

От 22 до 24 януари в Новата конферентна зала на Софийския университет се провежда Международна научна конференция на тема "Емоции и интелект: репрезентации в езиците и културите на Балканите" , в която представата за двете понятия у балканските и съседни народи се проследява от Античността до днешно време. Конференцията с широко международно..

обновено на 23.01.25 в 13:36

Без радио не мога

Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата история от професор Боян Добрев. Заедно с Милен Митев, генерален директор на БНР, Милена Димитрова, председател на Обществения съвет към БНР, Кин Стоянов, директор на програма "Христо Ботев" към..

публикувано на 22.01.25 в 17:55

Глобалното затопляне повлиява и температурните аномалии в регионите

2025 година ще бъде една от най-топлите, откакто се води статистика, защото прагът на повишаване на температурата от 1,5 градуса по Целзий ще бъде преминат, съобщиха от британската метеорологична служба в края на 2024 година. Прогнозата на експертите за 2025 г. показва, че тя вероятно ще бъде една от трите най-топли в историята, като средната..

публикувано на 21.01.25 в 17:05
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Израелският опит: Как пустинята стана оазис

Има една известна метафора, която гласи, че не бива да започваш да копаеш кладенец, когато си вече жаден. В контекста на водните ресурси в България това твърдение придобива буквално значение. Макар страната ни да разполага с пресни водни запаси, климатичните промени и екстремното засушаване създават нови предизвикателства. По покана на посолството..

обновено на 21.01.25 в 14:20