Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нощта на учените – и проекта К-ТРИО

Утрешните космически инженери, микробиолози, откривателите на нови енергийни източници или на начини за събиране на космически боклук – всички те, днес на 4, 6 или 10 години. Науката на утрешния ден има да решава предизвикателства като климатичната криза и отношенията на човека с изкуствения интелект. По тази причина днешните деца трябва да бъдат запалени от науката, да бъдат провокирани да се захванат с нея и да останат на терена на изследователската работа. Интересът към тъй наречените СТЕМ дисциплини е голям, но все повече се налага и присъединяването на Art, или добавянето на изкуство към СТЕМ образованието за подхранване на нова култура на творчество и научно любопитство.

За целта проектът "Изследователи в триъгълника на знанието" (K-TRIO) се стреми основно да приближи учените и тяхната работа до широката общественост. K-TRIO се включват в Европейската нощ на учените с богата и разнообразна програма в над 25 градове и населени места.

Какво ще може да се види на живо и онлайн, разказва Петър Теодосиев.

Вижте и програмата на събитията, които ще можете да следите на живо или онлайн в комуникационните канали на списание "Българска наука". Останете на техните канали и на 5 октомври, когато е премиерата на филма посветен на 110 години от Балканската война.

В него ще чуете и видите двете гледни точки за войната, тази на България и на Турция. Къде се разминават и защо това е важно.

Сред партньорите на събитието са: Софийският университет, сдружение "Форум Наука", Тракийският университет, Русенският университет, Бургаският университет, Центърът по растителна системна биология и биотехнология, Институтът по математика и информатика на БАН, клуб "Млади таланти", Регионален исторически музей - София, Единен център за иновации на БАН, Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство - Пловдив.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Силвана Грънчарова и Христина Топалова (Инка)

Животът е единно цяло между енергийните и физическите човешки умения

Силвана Грънчарова и Христина Топалова-Инка казват за себе си, че са граждани на света, защото през последните 40 години са посетили над 65 държави на петте континента. От 2020 г. Силвана и Инка са в България и са съавтори на книгите "Дишай, за да живееш", "Учебно помагало по енергийна анатомия" и "Работилничка за самоуправление – за деца,..

публикувано на 05.10.24 в 09:05
Бишкек

Прилича ли Киргизстан на Швейцария

Неотдавна бях в Киргизстан и там почти всички ме питаха "Била си си в Швейцария?". Защото някои гости сравнявали природата на далечната азиатска страна с държавата на шоколадите и Алпите. Да, наистина в Киргизстан има ледници, върхове седемхилядници, тучни ливади с щастливо пасящи крави, овце и кончета и бистри реки, от които с наслада да пиеш. Обаче..

публикувано на 04.10.24 в 16:35

Археолози откриха църква, част от манастира на св. Теодосий Търновски край Самоводене

Археолози откриха църква, част от манастира на свети Теодосий Търновски, край великотърновското село Самоводене. Експедицията е ръководена от археолозите от Регионалния исторически музей-Велико Търново проф. Хитко Вачев и Илиян Петракиев.  "Понякога е много трудно да разказваш как е изглеждало нещо, в случая говорим за великолепен средновековен..

публикувано на 04.10.24 в 15:25
Анелия Младенова и Йордан Младенов

Първата брайлова английска граматика – прозорец към кариерното развитие на незрящите хора

Преди броени дни, в Националното читалище на слепите "Луи Брайл 1928", бе представена първата в България адаптирана брайлова граматика по английски език за напреднали. Помагалото на филолога и поет Майкъл Винс ще даде възможност за нови хоризонти и надграждане на основните познания, което, от своя страна, ще повиши квалификацията на незрящите..

публикувано на 04.10.24 в 08:05

Gypsy Lore Society – годишна среща в София

През далечната 1888 във Великобритания   се създава международна ромска организация, наречена Gypsy Lore Society. Целта му и тогава, а и сега, е да обединява и установява по-тесни контакти между учените, изучаващи историята и културата на ромите – и отседналите и пътуващите (роувъри и травълърс както още ги наричат). Периодично това Общество..

публикувано на 03.10.24 в 08:10