Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Петър Шурулинков, орнитолог: Тази есен сме много доволни от редките находки на Дуранкулак

Голяма пъструшка
Снимка: Уикипедия

До последната третина на октомври специалисти и доброволци в два лагера в страната – Дуранкулак и край Драгоманското блато - слагат пръстени на птици, хванати в специални мрежи, които летят през двете области.

Чрез опръстеняването се проучват миграционните пътища на птиците и се прави мониторинг на пернатите. Приятен страничен ефект от тази дейност е, че младите доброволци, ангажирани в нея, стават бъдещи природозащитници. “България- БАН-София“ – това пише на всеки пръстен, а после следва индивидуален номер.

Червена чинка

“През тази есен на Дуранкулак имаме много интересни видове, включително седем нови вида, които предните три години не са ловени. Сред тях е Червената чинка, която е много рядък вид у нас (с по-малко от 100 двойки) и е нов колонизатор на нашата територия.

Също така попазнахме и Червеногушата бъбрица, която е рядък мигрант над България. От нея хванахме три броя. Хванахме и много нощни мигранти, като Голяма и средна пъструшка. Много доволни сме от редките находки“, разказва в ефира на “Нашият ден“ орнитологът д-р Петър Шурулинков.

Д-р Петър Шурулинков. Снимкa: (c) Любомила Кривошиева (Зелени Балкани)

Опръстеняването…

“Опръстеняването се провежда с вертикални мрежи, които са съвсем тънки и невидими за птиците, когато летят директно срещу тях. Мрежите се опъват между вертикални алуминиеви колове, могат да бъдат и от друг материал. Мрежите обикновено са дълги между 8 и 12 метра и високи около 2 метра и половина до 3, имат джобове.

Птицата навлиза в джоба и потъва, както се ловят рибите в морски мрежи. В джоба тя бива разплитана от сътрудник, който проверява мрежите на всеки едни час. Понякога при по-лоши климатични условия се проверяват и по-често, след което се поставят в малки платнени торбички и се отнасят в мястото на опръстеняване и там вече им се поставя индивидуален пръстен и се измерват и заснемат. Вижда се степента на охраненост, измерват се с  електронна везна и се освобождават“, разказва повече за самия метод той.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


Снимки: Уикипедия, Любомила Кривошиева (Зелени Балкани)
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От египетските папируси до съвременните методи: През историята на пластичната хирургия с д-р Мектубджян

В предаването Lege Artis разгледахме темата за пластичната и възстановителната хирургия с участието на д-р Рупен Мектубджян – специалист по пластично-възстановителна и естетична хирургия в болница „Вита“. В откровен разговор д-р Мектубджян проследи историческото развитие на тази специалност и очерта съвременните ѝ измерения. По думите..

обновено на 16.04.25 в 12:08

Ще останат ли децата без педиатрична грижа в Пета градска болница?

Петима от общо седемината педиатри в детското отделение на столичната общинска Пета градска болница "Княгиня Клементина" са подали оставки в знак на протест срещу ниските им възнаграждения, които не отговарят на увеличаващия се обем работа.  Те настояват за 50% увеличаване на заплатите, в противен случай отделението ще затвори поради липса на..

обновено на 16.04.25 в 11:18
Пораженията в църквата

"Света Неделя" – споменът за една трагедия, която беляза век

На 16 април 2025 г. се навършва точно един век от най-страшния терористичен акт в историята на България — атентатът в софийската катедрала "Света Неделя". По този повод в ефира на БНР, в предаването "Темата на деня коментираме", историкът проф. Момчил Методиев, ръководител на департамент "История" в Нов български университет, припомни ужасяващите..

публикувано на 16.04.25 в 10:32
Инж. Габриела Данаилова, директор на ПГ „Васил Левски“ в Горна Оряховица

На учителя с любов: инж. Габриела Данаилова

Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..

публикувано на 15.04.25 в 15:03

Образованието отново в спор: Колко дни да може да извинява родителят?

В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..

обновено на 15.04.25 в 12:31