В рамките на 15-ия Международен литературен фестивал "Дъхът на Европа" в Русе ще бъде представен музикално-поетичен пърформанс "Сонетът – между дигиталното и реалното". Пърформансът е резултат от работата на актьори по две ателиета и от работата по проект дигиталното и реалното на режисьорките Диана Досева и Елица Йовчева. Поетичният пърформанс е вдъхновен от сонети на Шекспир, Шлегел, Сидни, Джон Дън, Иван Вазов, Николай Лилиев, Димитър Панталеев, Петър Велчев и авторски сонети на Мартин Пашов и Димитър Пишев. В реализацията на проекта участват актьори от Държавен куклен театър - Русе. Представянето на поетично-музикалния пърформанс ще направи "дигитален мост" между Русе и София, разказват режисьорката Диана Досева и актьорът Димитър Пишев:
"Нашата идея беше да намерим формата, под която сонетът съществува днес, каква е неговата форма в сценична среда и в дигитална среда. Съчетанието между сонета и музика е по подразбиране. Във формата, който търсихме, искахме да съчетаем всички изкуства в едно, дори танца, театъра и киното.“
"Най-голямото предизвикателство беше да напиша сонет. Всяка строфа носи конкретно нещо, мислех си, че няма да мога да го направя, но успях и даже остана и като част и от пърформанса. Трудно беше да представя този сонет, пречупен през себе си актьорски, защото поетите трудно представят своите стихотворения добре“ – споделя Димитър Пишев.
Проектът е продължение и на идеята на Диана Досева и Елица Йовчева от проекта "#Последвай ме", в който екипът актьори си поставя задача да се бори с дигиталните зависимости на младите, а сега фокусът е към привличането на интереса на младите към сонетната форма.
Представянето е тази вечер от 20 часа в Ларгото на Сердика и в Дом "Канети" в Русе.
Снимки – "Сонетът – между дигиталното и реалното"
Общопрактикуващият актьор Олег Чернев - ОПА за изложбата на рисуващи артисти "В памет", посветена на кинорежисьора Николай Волев. Изложбата е открита на 11 февруари във фоайето на сцена "Сълза и смях" и ще продължи един месец. Инициатор е Общество "Рисуващи артисти", като в експозицията са подредени графики, фотографии и платна на Николай Волев и..
Мануел де Педроло (1918-1990) е познат у нас досега само с един роман "Хроника на второто начало" в превод на Нева Мичева. Благодарение на него той е най-четеният автор на каталонски. Този негов роман-антиутопия се изучава в училищата и се печата в големи тиражи. Сега у нас се появи още една книга на Педроло – с разкази "Последен ход" от този..
Галерия "Орловска 10" организира изложба-конкурс на тема "О, щастливи дни" – продължение на колекция от малък формат картини както на утвърдени, така и на млади и дебютиращи български визуални артисти. Темата на тазгодишната изложба-конкурс "О, щастливи дни" е вдъхновена от пиесата на Самюел Бекет и от театъра на абсурда изобщо, тъй като,..
Докато топлото слънце на Тайланд успява да огрее и най-мрачния ден, драматични сблъсъци и неочаквани обрати отново говорят на зрителите за уникалните съдби и истории, които се преплитат в рамките на луксозния комплекс, за който всички говорят. Третият сезон на хитовия HBO Original сериал "Белият лотос" очаква своите посетители във вселената на МАХ от..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg