В седмичното издание "За здравето", като част от поредицата "Пожелахте да чуете", ви срещнахме с проф. Румен Кастелов, началник на Клиниката по ортопедия и травматология в Медицинския институт на МВР. Акценти поставихме върху превенцията и лечението на ставните травми, лекарствата и хранителните добавки срещу болката, спортния травматизъм, протезирането, хирургичните и артроскопски практики.
Дискутирани бяха и други фактори за жизнеността на ставите: начинът на живот, храненето, прилагането на различни терапевтични практики и медикаменти. "От особено значение за проблема е наднорменото тегло и остеопорозата" – предупреди проф. Кастелов, и призова слушателската аудитория да бъде внимателна при избора в аптеката – твърде много са препаратите за масажиране и перорална употреба, като част от тях са т. нар. хранителни добавки и не са регистрирани в Изпълнителната агенция по лекарствата. Травматологът потвърди и старата истина, че умереното движение е универсалният метод за опазване от ставни заболявания. Разбира се, бяха коментирани и различните хирургични практики и индикациите за ендопротезиране. По време на предаването отговори от проф. Румен Кастелов получиха и въпросите на слушатели, зададени на студийния телефон.
В минутите на редактора бе излъчено интервю с доц. Владимир Ходжев за превенцията и лечението на белодробните болести.
В часа за здравето участие взе и проф. Златица Петрова – бивш изпълнителен директор на ИАМО, а сега експерт в агенция "Медицински надзор". Поводът бе провеждащата се в гр. Сандански конференция на тема "Лекарската грешка и правилата за добра медицинска и клинична практика", с участието на лекари от Балканските страни и в присъствието на вицепрезидента на Република България Илияна Йотова, на служебния министър на здравеопазването д-р Асен Меджидиев и на председателя на БЛС д-р Иван Маджаров.
Избрахме този израз, често използван от АГ специалистите при съобщаване на "Благата вест", за мото на нашата съботна среща. И първият ни въпрос към госта бе: какъв смисъл влагат в тези думи уролозите? Доктор Георги Лазаров от Първа АГ болница в София и неговият екип успешно прилагат вътреутробни изследвания на плода, а като резултат получават..
В рубриката "Еврика" представяме Никола Нинков, ученик в 11 клас в СМГ "П. Хилендарски" – носител на бронзов медал от международна олимпиада по химия в Саудитска Арабия през 2024. С Никола говорим как интересът му към химията започва с купуването на една книга. Как се подготвя за предстоящата олимпиада, какво включва подготовката и защо тя не е само..
С певеца Александър Александров-Алекс неотдавна се разговорихме за пътешествията му по света - за Тайланд, Тайван и Дубай. Тогава той ми каза, че няколко пъти е бил на различни фестивали в Индия и аз силно се развълнувах, понеже не съм ходила в щата Пенджаб. А от разни книжки знам, че името му идва от Петоречие – срещата на пет реки и там в зората..
Свидетелски, преизказни, съдържащи умозаключения или изразяващи съмнение глаголни форми – езикът ни разполага с тях, а използващите и възприемащите ги спонтанно ги избират или реагират във всекидневното общуване. Едно ново направление в лингвистиката – перцептуалната лингвистика – изследва начините на въздействие на определени глаголни форми върху..
В Геолого-географския факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" всеки може да изследва себе си, изследвайки света. Предаването "Следобед за любопитните" гостува на факултета. "Нашият факултет е един от най-иновативните в университета, тъй като трансформирахме специалностите си, така че да отговарят на професии на бъдещето, които започват да се оформят...
Една от гостоприемните и атрактивни точки в маршрута на "Семейно радио" застава в актуалния ефир с пожара в Националната гимназия по приложни изкуства..
Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е..
Под името "Тънки намеци – късо кино с подтекст" ще бъдат прожектирани късометражни филми. Премиерно ще бъде представен българският филм "Божоле" на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg