Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как мислим човешкото тяло?

"Моето тяло е мястото без изход, на което съм осъден. Мисля, че в крайна сметка именно срещу него и за да бъде то заличено, са били създадени всички онези утопии… Утопията е… място, където аз бих имал тяло без тяло, едно тяло, което ще е красиво, светло, прозрачно, блестящо… колосално по своята мощ, безкрайно по своето траене, освободено, невидимо, защитено, винаги трансфигурирано; и е възможно първата утопия, онази, която е най-неизкоренима в човешкото сърце, да е точно утопията за безтелесното тяло.“

Откъс от "История на сексуалността" на Мишел Фуко, в превод на Антоанета Колева.

Ние живеем едновременно в телата си, но и извън тях, за да живеем по някакъв начин с идеята за изход. С разбирането ни за нашата смъртност. Разбира се, идеите за тялото са много. В различните исторически епохи то се мислило и се е преживявало по различен начин, тръгвайки от античността, където то е било естетическото съвършенство, преминавайки през християнството, където тялото е място на страдание, стигайки до днес, епохата на тялото, когато сме обсебени от тялото и можем да си зададем въпроса, какво е тялото и как го мислим сега?

Заедно със събеседниците: доц. д-р Боян Манчев, философ и драматург, Стоян Ставру, доктор по право, доктор по философия, доцент в БАН и Слава Савова, архитект и изследовател в БАН, се опитваме да отговорим на този въпрос.

В предаването се обсъждат и границите на тялото. Смислите, които се раждат във връзка с тялото. Тялото, властта и политиките. Принадлежат ли ни телата? Какви са правата над тялото? Отправя се поглед към медицината и архитектурата и как местата, които обитаваме, са свързани с продължителността на живота ни.

"Тялото не е субект, нито обект. То е място на актуализиране на опита, място на случването и на съ-съществуването на неповторими събития. Тялото е неприсвоимо, то не е на себе си: тялото е "не на себе си".

Цитат от книгата "Тялото-метаморфоза" на Боян Манчев.

Чуйте предаването от звуковия файл.

Снимка – Pixabay
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30
Мемориалът в планината Ръшмор

В Деня на независимостта на САЩ празнуваме българо-американското приятелство

На днешната дата (4 юли) САЩ отбелязва своя национален празник – Деня на независимостта . През 1776 година след Американската революция бившите 11 британски колонии обявяват своята независимост от британската корона. С подписването на Декларацията за независимостта тогавашният Конгрес поставя основите на американската държава, като "страна на..

обновено на 04.07.24 в 16:25

Европейско финансиране за семейни фирми и креативни индустрии – възможности и успехи

В рубриката “Темата на деня” на предаването “Нашият ден” обсъждаме с адвокат Биляна Тончева възможностите за европейско финансиране за развитие на креативните и творчески индустрии. Европейските фондове предоставят до 150 хиляди лева безвъзмездно финансиране за български предприятия и фирми от творческите индустрии по оперативна програма “Иновации и..

обновено на 04.07.24 в 12:06
Фабриката

Валтер Гропиус: Пионерът на модерната архитектура

Валтер Гропиус (на немски: Walter Gropius) е германски архитект, който е оставил дълбок отпечатък в историята на модерната архитектура. Той е един от основателите на прочутата школа "Баухаус“ и е сред пионерите на модернизма, заедно с Лудвиг Мис ван дер Рое и Льо Корбюзие. В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" говорим за него,..

обновено на 04.07.24 в 10:49

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40