Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поколения...

Д-р Димитър Черкезов
Снимка: Кирил Чобанов

"Поколения..." – под това мото екип "За здравето" постави проблема за младите в българската медицина. С д-р Димитър Черкезов, освен за правото на професионален избор и на специалност, акцентирахме върху безценните уроци на опитните лекари и преподаватели, и на позитивното влияние на семейството.

Като студент по медицина д-р Черкезов е учил през първите 4 години във ФРГ, но се завръща в България, завършва с отличие и като специализант избира  дерматологията за своя професионална съдба. Разбира се, попада на уникални преподаватели, с които българската дерматологична школа се гордее. Един от тях – проф. Николай Цанков, член-кор. на БАН, става негов ментор и научен ръководител. Това не е просто професионален шанс – подчерта в своите думи проф. Цанков, това е логичното израстване на един млад лекар, интелигентен и ерудиран младеж. Който не само следва мечтата си, но "попива" всичко позитивно в своята лекарска среда.

Актуалното в диалога между специализант и научен ръководител не остана само в рамките на уроците по дерматология, но и на най-важните съвременни тенденции в лечението на папилома вирусите и основните болести във венерологията. Коментирани бяха и най-честите кожни проблеми, възникнали след преболедуване от Ковид 19 – тяхната симтоматика и лечение. Като косопада и уртикарията, например.

Научихме също, че д-р Димитър Черкезов не гледа с едното око към други държави с по-развита и по-добре платена медицинска практика, но вече работи по своята специалност в българска болница, създал е семейство и се радва на своя двугодишен син Теодор. Именно така постигнахме емоционалната кулминация в предаването – с разговора между син и баща: проф. Тодор Черкезов също е дерматолог, той е преподавател във ФОЗ и от дълги години  ръководи Областната болница в Кърджали. Екипът ни постигна и другата своя цел – да подчертае огромното влияние и ролята на семейната среда в създаването на един професионалист, на един лекар!


В минутите на редактора Кирил Чобанов представи едно уникално технологично решение в областта на стоматологията.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Чавдар Славов

Мовембър, или мъже за пример

Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..

публикувано на 25.11.24 в 12:10

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49