"Метеор. Театър на невъзможното" е името на новата книга, посветена на постановките на "Метеор" в периода 2010-2019 г. и тя ще бъде представена на 26-ти октомври от 19.30 часа. Освен текстове, изданието съдържа фотографии и материали от спектаклите на трупата. Работата по книгата е вдъхновена от желанието на Ани Васева, Боян Манчев и Леонид Йовчев да правят театър на желанието и удоволствието, "театър на дезорганизацията", "нечовешки театър" и "театрална оратория". Всяко представление на "Метеор" се стреми към изобретяване на неповторима форма на основата на експериментална работа с текста и продуктивно критическо изследване на театралните техники, разказва неговият автор българска театрална и филмова режисьорка д-р Ани Васева.
Типичен за трупата е силен визуален език, интензивното актьорско присъствие, чувство за хумор и мощни поетични текстове. "Вестителят на Метеор е блестящото и ефимерно тяло на метеора: непредвидено, непредвидимо, може би неясно и дори зловещо, но при все това чудодейно тяло. Тяло, което би могло да порази земната повърхност, но най-вероятно да изгори в небето, оставяйки след себе си единствено красива следа." Пише за театър "Метеор" доц. Боян Манчев.
Една от интересните интерпретации е "Хиджиката и неговият двойник" изследват нови възможности за театъра през фантастичната реконструкция на живота, творчеството и мита на Тацуми Хиджиката – легендарния създател на революционната японска танцова форма "буто". Началото на "Метеор" е поставено през 2008 г., когато Боян Манчев се среща творчески в идейното, драматургично и философско сътрудничество по представленията "Окото" и "Пиеса за умиране" с Ани Васева, а по-късно към тях се присъединява Леонид Йовчев. Освен текстове, книгата съдържа фотографии и материали от спектаклите. Създателите на "Метеор" казват: "На сцената всичко е възможно. Затова ние избираме невъзможното." Кое е невъзможното и от кои театрални техники се повлиявате за него?
До 25 ноември в ХГ "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил може да бъде видяна юбилейната изложба "120 години от рождението на Стоян Венев" . Наскоро бе връчена Националната награда за скулптура "Иван Лазаров" , като тазгодишен лауреат е Снежина Симеонова. Същевременно миналогодишният носител на наградата – акад. Крум Дамянов,..
В "Осемдесет и девет думи" и "Прага, една изчезнала поема" в превод на Росица Ташева, отново се срещаме с безкрайния талант на Милан Кундера. Речникът от "Осемдесет и девет думи" по-късно в редактиран вариант той публикува в книгата си "Изкуството на романа". Както пише Пиер Нора в предисловието си, сравнението на двата варианта би било интересно..
На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия лауреат Бърнард Шоу и под режисурата на световноизвестния актьор Джон Малкович. Вместо това малцина бяха допуснати до театралната зала, докато протест отвън превърна пространството пред театъра в поле..
Мария от мюзикъла "Звукът на музиката" – или Весела Делчева от Софийската опера и балет е гост в "Артефир". Действието на класическия бродуейски мюзикъл "Звукът на музиката" се развива в Австрия, в навечерието на Аншлуса през 1938 г. Мария приема работа като гувернантка в голямо семейство, докато решава дали да стане монахиня. Тя се..
Изложбата " Нео Ренесанс" в чест на 60-годишния юбилей на проф. Георги Янков се открива днес (8 ноември) от 18 ч. в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Художникът и ректор на Националната художествена академия е гост в "Артефир“, за да говори за професионалната си и житейска равносметка, както и за уроците по сетивност, които дава на..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
Художниците Цветелина Русалиева и Илиян Рач о в откриха съвместна изложба в галерията Аrea Contesa Arte в сърцето на Рим, която продължава до 10 ноември..
Ново партньорство стартират Българското национално радио и Софийският университет "Св. Климент Охридски". Ректорът на Софийския университет проф. д-р..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg