Започваме да отстояваме правата си – лично и колективно. Започваме да се обединяваме около общонационални каузи. Започваме освен за частното, да ни пука и за общото.
Започваме, започваме, започваме...
Това казват семейство Мила и Милен Димови. Отстрани биха изглеждали като неразумни ентусиасти, ангажирани с безброй идеи, каузи, ежедневни активности. Заедно започват всичко. Преди няколко години купуват къща в Габровския Балкан и тогава като че ли започва голямото им приключение по опознаване на селото от първа линия. Не че дотогава не са били на село. Милен признава, че детството му е свързано със селото, разбира живота на село, умее го. Мила, напротив, е градски човек, дори и очарована от романтиката на тихото село, тя не може напълно да си представи живота без динамиката на града.
Сега и двамата са различни. Променил ги е опитът да "опитомят" дивото, да се докоснат до сърцевината на един различен свят, да го разберат, да го заживяват и най-хубавото – да се опитат да му помогнат да оцелее в променените времена.
Днес се вълнуват се от възможността за създаване общност, как да живеем заедно и да развиваме идеите си в колективно благоразположена среда. Създават сдружение на село, опитват се да разпространяват идеите си за общностно развитие, настояват всички да бъдем активни граждани и да се грижим правата ни да бъдат защитени и „системата“ да функционира в наша полза. В селото най-вероятно ще продължат да бъдат „странни“ птици, пришълци, но промяната вече е неизбежна. Не необходима, а неизбежна.
Чуйте предаването от звуковия файл.
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
На 25 ноември светът отбелязва Международния ден за елиминиране на насилието над жени, а в София това ще бъде подчертано със символично протестно шествие под надслов "Нито една повече". Събитието ще започне в 18:00 ч. пред Съдебната палата и ще има за цел да обърне общественото и институционалното внимание към тревожните нива на домашно насилие и..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg